Bugün: 26.01.2021
  • Ana Sayfa
  • »
  • ARDANUÇ HES GİRMEMİŞ İLÇE OLSUN. SAKİN KENT “CİTTASLOW”A ÜYE OLSUN

ARDANUÇ HES GİRMEMİŞ İLÇE OLSUN. SAKİN KENT “CİTTASLOW”A ÜYE OLSUN

ARDANUÇ HES GİRMEMİŞ İLÇE OLSUN. SAKİN KENT “CİTTASLOW”A ÜYE OLSUN
ARDANUÇ HES GİRMEMİŞ İLÇE OLSUN.
SAKİN KENT “CİTTASLOW”A ÜYE OLSUN
Ardanuç, Artvin’in en eski yerleşim yerlerinden birisidir. Bu ilçenin diğer ilçelerden farklı ve çok özel materyalleri var. Bagrat Krallığı’na başkentlik yapmış, Dünyanın en ilginç Cehennem Deresi Kanyonu ile yol boyunca ilçeye giderken geçtiğimiz büyük kanyonu,  Gevhernik Kalesi, Tarihi Adakale Sit alanı, kiliseleri, muhteşem köyleri, yaylaları, ormanları ve kendisine has özellikleri ile herkesin sevgisini kazanmış eğitimli insanlarıyla Ardanuç doğa, kültür ve tarih müzesi ilan edilmelidir. Bu ilçe geçmişten günümüze kadar nasıl gelmişse, orijinal haliyle geleceğimize taşımak adına bunu yapabilirsek, hem tarihe, hem kültüre, hem doğaya, hem de insanlığa büyük bir hizmet etmiş oluruz. Peki ne mi yapacağız?
“ARDANUÇ’TA DÜŞÜNÜLEN HES’LER İPTAL EDİLSİN”
Ardanuç işe, Türkiye’de büyük bir sancı olan ve girdiği yerleri perişan eden, ekosistemi darmadağın eden,  sosyokültürel yapıyı bozan, doğanın katili dere HES’lerinin girmediği tek ilçe olarak Doğa müzesi ilan ederek başlayabiliriz. Zaten tarihi müze özelliği ile kendisini çoktan özel bölge ilan etmiş bir coğrafi alandan söz ediyoruz. Bunun için Artvin Milletvekili İsrafil Kışla’nın bazı HES’leri iptal ettirildiğinden söz edince benim aklıma Ardanuç geldi. Çünkü Ardanuç’a henüz HES girmedi.
MİLLETVEKİLİ KIŞLA’NIN SÖZ ETTİĞİ TOPLAMDA 70  HES’İN İPTALİ İÇİNE ARDANUÇ’TAKİLER DAHİL EDİLSİN.
HES’lerin gerçekten doğaya ister istemez büyük zarar verdiği en yetkili kişilerin ağzından bizzat duyduk. Artvin’de 50 HES’in iptal edildiğini söyleyen Milletvekili Kışla, buna 20 HES’in daha ekleneceğini söyledi. O zaman işte fırsat kapıda demektir. Ardanuç’u HES’siz bir ilçe olarak önce doğa müzesi ilan edelim. Yani bir anlamda korunması öncelikli sit alanı gibi düşünelim.  Ama sit alanı olmayacak. Yine hayvancılık yapılacak. Arıcılık, tarım, tütün,  bağ bahçe kısaca geçmişten gelen yaşam kültürünü aynen korumaya ve yaşatmaya devam edeceğiz.  Tarihi eserlerinin ise restore edilerek turizme kazandırılması gerekiyor. Tıpkı 1552’de yapılmış İskender Paşa Camii gibi, yada Yusufeli’deki  İşhan Kilisesi gibi... 
ARDANUÇ’TAKİ TURİZMİN GELİŞMESİ İÇİN CİTTASLOW BAŞVURUSU YAPILSIN
Buradan yola çıktığımızda Ardanuç gerek genel görünümü gerekse geçmişten günümüze taşıdığı gelenek, görenek, köy mimarisi, insanları ile Cittaslow’a aday olabilecek 71 kriterin tamamına sahip. Ardanuç, Dünyanın 233., Türkiye’nin 15. ve Artvin’in 2. Cittaslow kenti olabilecek olağanüstü güzellik ve zenginlikler sunan muhteşem bir coğrafya. Ben şuna inanıyorum ki, başvuru yapıldığında en hızlı şekilde Cittaslow’a kabul edilecek kentlerin başında gelir. Biliyorsunuz. Şavşat’ta Cittaslow kentleri bir araya geldi.3 yeni üye sertifikalarını burada aldı. Türkiye’den Cittaslow’a üye 14 kent var. 15’incisi neden Ardanuç olmasın. Bunun için ilk adım Ardanuç’a HES sokmayarak başlanmalıdır.
ARDANUÇ BİR VE BÜTÜN OLMALI CİTTASLOW KOMİSYONU KURULMALI
Bunun için başta  siyaset olmak üzere ilçeden başlayarak İl Başkanlığı, Milletvekillerimiz, eski milletvekilleri, Belediye Başkanı,  eski belediye başkanları, bürokratlar, Ardanuç’un, Artvin’in yetiştirdiği bürokratlar, işadamları, STK’lar, odalar, kooperatifler, birlikler ve nihayetinde Ardanuç, Artvin halkı topyekun bunun için etkili bir lobi çalışmasına hemen başlanmalı. 
Biz yerel medya ve Artvin Faal Gazeteciler Derneği olarak şimdiden bu çalışmanın kıvılcımını çakıyoruz. Biz bir çoban ateşi yakıyoruz.  Yukarıda saydığım kesimler bu düşünceyi önce beynimizde muhakeme edip,  saha sonra bir çatı oluşturarak, o çatı altında tüm kesimler bir araya gelerek neler yapılabileceği konuşulmalı ve tartışılmalı. Bir Cittaslow  komisyonu kurulsun. Değerlendirme yapılsın. Zaman çok kıymetli olduğu için mümkün olduğu kadar çok hızlı hareket etmeli.
ARDANUÇ’UN EN ÖNEMLİ KALKINMA LOKOMOTİFİ HAYVANCILIK, TURİZM VE 
EĞİTİM ÜÇGENİ OLABİLMESİ İÇİN TÜM GEREKLİ ZENGİNLİĞİ FAZLASIYLA TAŞIYOR.
Değerli dostlar; Ardanuç’un en önemli kalkınma lokomotifi hayvancılık, turizm ve eğitim üçgeni olabilmesi için tüm gerekli şartlar vardır. Hızla kirlenen dünyayı ve Türkiye’yi göz önüne getirdiğimizde Ardanuç’un ne kadar bakir, ne kadar özel ve ne kadar şirin bir kent olduğunu çok daha iyi anlayacaksınız.  Şavşat ile ilgili yazdığım makaleyi okuyan Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, sunduğum önerinin dikkate alınması gereken çok önemli bir tespit olduğunu söyleyerek, bu konunun gündeme taşınması gerektiğini söyledi. 
BAŞKAN YILDIRIM’DAN HES’SİZ ARDANUÇ DÜŞÜNCESİNE DESTEK GELDİ
Başkan Yıldırım; “Türkiye’de, Artvin’de HES’lerden dolayı doğa çok büyük zarar gördü. Artvin il genelinde maalesef bundan payını fazlasıyla aldı. Ardanuç’a henüz HES girmiş değil.  HES’siz bir ilçemiz olsun. Ardanuç gelecek kuşağımıza HES’in girmediği ilçe kalabilsin. Bir de HES’lerin girdiği yerler olacağı için farkı bizzat görerek, yaşayarak görsünler. Artvin enerji konusunda çok büyük bir fedakârlık yapmıştır. Dünyanın en güzel ve en değerli vadisi olan Çoruh Vadisi’ni 200 Km. boyunca sulara gömmüştür. Henüz, Derelerimizi, Ardanuç’u gelecek kuşaklarımıza olduğu gibi, emanet aldığımız gibi teslim etme fırsatımız varken, bunun çalışmasını başlatalım” dedi.
Elbette ki ilk desteğin Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir’den gelmesi tabii ki çok değerli. Ben buradan kendisine teşekkür ediyorum. Bir kere şunu peşinen ifade etmiş olayım ki, bu konu siyaset üstü, Ardanuç’u tümden tüm Ardanuçluları yakından ilgilendiren bir konudur. Onun için devlet, millet el ele diyerek Ankara’ya önerimizi toptan hep birlikte sunabiliriz.  
Ardanuç Kaymakamlığı, Artvin Valiliği, Ardanuç’un Adalet ve Kalkınma Partisi İlçe Başkanlığı, CHP, MHP, DP, DSP Saadet ve diğer partileri, birlikleri, kooperatifleri, STK’ları, , kısaca Ardanuç halkını bu konuda güçlü bir lobi oluşturmak için çalışma başlatmalarını çok isterim. Güç yerelden merkeze, özelden genele doğru giderse etkisi daha çok oluyor. 
Hele isteğiniz ve projeniz mantıklı olursa karşılığı mutlaka olacak. Ardanuç’un Cittaslow yani Sakin Şehir ilan edileceği günü sabırsızlıkla bekliyorum. Sakin şehre ilk başta ben de şüpheyle bakıyordum. Ama mantığına ve özüne baktığımızda bu kurum olmadan da böyle bir çalışma yapmamız bizim lehimize değil mi? Doğamızı korumanın, kültürümüzü yaşatmanın, kardeşçe, huzur içinde yaşamanın nesi kötü olabilir ki, Cittaslow böyle yerlerin korunması için kurulmuş.
ARDANUÇ’TA 71 KRİTERİN FAZLASI VAR
Çünkü Ardanuç bunu fazlasıyla hak ediyor.  Ama önce müracaat edilmeli. 71 kriter çalışılmalı. Çok yoğun bir tempo gerekebilir. Ancak ne olur Ardanuç’u da diğerleri gibi mahvedecek olan şu HES projelerinden vazgeçilsin. Eğer bunu başarabilirsek, bundan sonrası için söylüyorum. Ardanuç’un makûs tarihi değişecek…
ESEN KALIN

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 9205