Bugün: 26.01.2021
  • Ana Sayfa
  • »
  • ARTVİN’DE BİR İLK NE VALİLİK NE BELEDİYE ÇELENK KOYMADI!..

ARTVİN’DE BİR İLK NE VALİLİK NE BELEDİYE ÇELENK KOYMADI!..

ARTVİN’DE BİR İLK NE VALİLİK NE BELEDİYE ÇELENK KOYMADI!..
ARTVİN’DE BİR İLK NE VALİLİK 
NE BELEDİYE ÇELENK KOYMADI!..
 Artvin’de yine bir ilk oldu. Yine diyorum o kadar çok ilkler yaşandı ve unutuldu ki!.. 7 Mart Artvin’in Kurtuluş günüdür. 96 yıl önce bugünkü misak-i Milli sınırlarına dâhil edilip bayrağın çekildiği gündür. Her ilin kurtuluş günleri farklıdır. Ama kutlama programları hemen hemen aynıdır. Atatürk Anıtına çelenk konur, saygı duruşu yapılır, İstiklal Marşı okunur. O günler canlandırılır. Günün anısına konuşmalar ve şiirler okunur(du)..
Aslında her şey 80 darbesiyle başladı. Liberalleşme adı altında bütün değerler bizi bu yapan öğeler birer birer, alıştıra alıştıra ortadan kaldırılmaya başlandı. 80 darbesi Amerika’dan geldi, Özal da Amerika’dan  geldi!. Akla zarar uygulamalarla Türkiye’nin ana direklerine vurmaya başladı. Türkiye Cumhuriyeti’ni iç ve dış tehditlerden koruyan bütün anayasa maddelerini  yok demokratikleşme yok bilmem ne  adı altında tıraşladı. Daha sonra gelen hükümetler kalan kısımlarını dönemleri içinde uygulamaya devam etti. 
Milli Bayramların gereksizliği tartışılmaya başlandı. Dini bayramlar yeterliydi!. Çok detaya inmeyeceğim. Artvin’de 7 Mart Bayramlarının nasıl kutlandığını yaşı 40’ın üstünde olanlar iyi hatırlar. Kurtuluş bayramları asla salonlarda kutlanmazdı. Çünkü kurtuluş salonlarda değil meydanlarda olmuştur. 7 Martlarda Heyecan dorukta olurdu. Köylerden binlerce insan gelir, meydanın civarındaki evlerin otellerin, binaların balkonları, çatıları sabahın erken saatinde kapatılırdı. Çünkü sonra meydanda yer bulamazlardı.
 Bu sabah Artvin yine bir ilk yaşandı. Atatürk Anıtı’na ilk kez çelenk konmadı!.. İlk kez Artvin Kurtuluş gününde Cumhuriyet Meydanında, kendilerinin isim değiştirdiği ve adına Milli İrade Meydanı dediği alanda Atatürk Anıtı önünde şehitlerimiz için, gazilerimiz için saygı duruşunda bulunulmadı. İstiklal Marşı okunmadı. Peki, bu bayramların meydanlarda kutlanmasını kimler istemiyordu? Kimler alın bu kutlamaları salonlarda yapın, sonra salondan da kaldırın dedi?
 Değerli dostlar; Şehirlerin en önemli iki kurumu vardır. Biri Valilik, diğeri belediyedir. İki kurum mutlaka böylesine anlamlı günde çelenk koymalıydı. Bugüne kadar kondu. Bugün çelenk koymayarak 7 Mart 2017 neyin miladı oldu peki?  
Biz, Artvin  Faal Gazeteciler Derneği(AFGAD) böylesi bir günde panel programıyla birlikte çelenk koymayı istediğimize dair  dilekçeyi Artvin’in Valiliği’ne verdik. Panele izin verildi ama çelenk programına izin verilmedi. Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nde bu ülkeyi kuran Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına minnettarlığımızı sunmamıza hangi gerekçe ve hangi anayasa maddesine dayanarak izin verilmedi? Hangi madde çelenk konulamaz diyor?
 Artvin Belediyesi neden çelenk koymak için bir girişimde bulunmadı? Bugün Artvin’in kurtuluşuydu. Siz Artvin Belediyesisiniz. Meydanda çelenk koyup saygı durulunda bulunmayan belediye, valilik akşama konser yapabiliyor!... Değerli dostlar. Bu vatan konser vererek, türkü söyleyerek, horon oynayarak kurtarılmadı. Önce yapacağınız şeyi, hiç yapmazsanız meydanda gece konser vererek kurtuluş yapacaksanız, o zaman meydanda hiçbir şey yapmayın. Salonda nasılsa kutladınız. Kurtuluş savaşını 500 kişilik salonda iki kelimeyle, bir şiirle sözde kutlamaktır. Yavaş yavaş kutlamayı salondan da kaldırmaktır. Nereye gittiğimizi artık sağır sultan duymuştur, gözleri görmeyen görmüştür. Oysa , “Bu vatan Toprağın kara bağrında sıradağlar gibi duranlardır.” Diyor şair.  
Bugün 7 Mart’tı. Ama sanki Artvin ölmüştü. Belediye hoparlörlerinden Atabarı çalardı, düz horon… Önce atamıza giderdik. Hep birlikte. Tüm siyasi partiler, STK’lar, Vali Belediye Başkanı halk hep birlikte bir arada Atatürk anıtına çelenk koyardı, halka güven verirdi. Şimdi bakıyorum meydanda hiç birini göremedim. Bize nelere oldu böyle? Bizi bu hale kimler getirdi?
ESEN KALIN

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 9249