Bugün: 26.11.2020
  • Ana Sayfa
  • »
  • ARTVİN’İ ÖNCE AVM’LER BİTİRECEK!

ARTVİN’İ ÖNCE AVM’LER BİTİRECEK!

ARTVİN’İ ÖNCE AVM’LER BİTİRECEK!

 İlk bakışta ucuzluk geliyor, rekabet geliyor, bundan halk kazanıyor gibi bir algı çıksa da gerçek hiçte öyle değil.
Bugün büyük alışveriş merkezi (AVM) ve oların zincir halkaları olan illerde, ilçelerde ve hatta yakında köylerde bile görebileceğiniz bu yüzsüz,  istilacı AVM’ler piyasada dolaşan bütün sıcak paraları toplama projesini hayata geçiriyorlar. “Encami bir nayım kaldi” diyen Artvin’de bile sayıları haddini aşan AVM’ler açıldı. İlçelerini, merkezini, her yerini Afrika çekirgeleri gibi sardı. Oysa TOBB Başkanı 2013 yılında Rıfat Hisarcıklıoğlu Artvin’e geldiğinde Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kurtul Özel, bu konuya özellikle vurgu yapmıştı. Hesapsızca açılan AVM’lerin yerli esnafı yok ettiğini, haksız rekabet ettiklerini, bunun önlenmesi gerektiğini söyledi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Hisarcıklıoğlu da yeni çıkan Ticaret Yasası’nda bu konuya atıfta bulunduğunu açıklamıştı.
 Derken, aradan iki ay geçmeden Artvin merkeze meteor gibi AVM yağmaya başladı. Bir anda ne oluyor diye herkes birbirisinin yüzüne bakmaya başladı. Çağınız çılgınca tüketim, alışveriş çağı ya!
 Dün Orta Mahalle’de SGK’nın arkasında bir AVM daha açıldı.  Bu AVM Arma Alışveriş Merkezi’nin hemen dibinde açılıyor. Nereden bakarsanız bakın hiçte etik olmayan bir davranıştan başka bir şey değil. Bu tür AVM’ler haksız rekabetin en büyük nedeni ve adalet terazisinin bozulmasına neden oluyorlar. Bu AVM açıldı. Önce reklamlarına başladı, bilmem hangi ürünlerde şu kadar indirim diye insanları topladı.
Bu ayın 17’sinde Çayağazı Mahallesi’nde bir AVM Şubesi daha açılıyor. Oysa bu AVM’nin bir şubesi Artvin Merkez Hastane Caddesi’nde zaten vardı!  Şok iki şube açtı, BİM iki şube, A-101, Migros derken Artvinli esnaflar artık darağacına çıkmış, ip boyunlarında duruyor. Geriye tabureye tekme atmak kalıyor!
 Değerli Dostlar; bir yöreyi ayakta tutmak, nüfusunu artırmak için esnafının yaşaması ve yatırımcıların yerli insanlarda olması gerekiyor. Dışarıdan gelen AVM’lerin mal alım satımından başka yöre halkıyla hiçbir ortak yanı, alanı, kültürü, etkinliği, hizmeti yoktur. Paran varsa varsın, yoksa kapsından geçmeyeceksin. Bu AVM’lerin sahipleri kaç tane şubelerinin bulunduğunu bile bilmez. Kim bilir hangi yatın üstünde bilmem hangi koyda demirlemiş, tatilin, zenginliğin, varlığın sefasını sürüyor?  Burada sela okunduğunda herkes balkonuna çıkıyor ki, kim vefat etmiş uyalım diye.  Bakmışısınız, yerli esnafların sahipleri cenazenizdedir. Başsağlığı diliyor ve acılarınızı paylaşıyor. Veya sıkıştınız paranız yok.
Tanıdık olduktan sonra ödemek koşuluyla mal da alabilirsiniz. Siz dışarıdan gelen her hangi bir AVM’den çöpe atılacak karton alamazsınız. Alışverişinizi yaptınız mı? Paranızı ödediniz mi? Daha sizi tanımazlar!  Yerli marketler alış veriş yapan müşterilerini evlerine bırakma hizmetlerini yıllardır yapıyorlar. Bunu neden mi yaptılar. Alış veriş yapan müşteriler elerlindeki poşetlerle dolmuşa binince dolmuşçularla sorun yaşadılar. Çünkü yer kapladılar. Bunun üzerine de böyle bir hizmet başlatıldı. Hatta örnek veriyorum; Arma Market şehir içindeki müşterilerini, hangi mahallede olursa olsun evinden alıp, alışveriş yaptıktan sonra da tekrar evine bırakıyor. Hangisi böyle bir hizmete imza atabilir?
 
Bir de şöyle bir psikolojik baskı ve algı yaratılmış; Falan AVM çok ucuz? Filan AVM’de şunlar var! Mantıklı düşünelim. Bir markette aynı olan bir mal bir başka markette nasıl çok ucuz olabilir?  Bunun bir izahının olması gerekmiyor mu? Darwin “Büyük balıkların küçük balıkları yutar” demişti. Darwin’e ateş püskürenler oldu. İyi de bugün yaşananlar nedir?  Artvin’de topu topu 4 yerli Alış Veriş merkezi kaldı. Albi, Bibak, Arma ve daha küçük çapta diğer market ve bakkallar. Bunlar da artık can çekişiyorlar.
Artvin nasıl kıymetli oldu bilmiyorum ama Başbakanın oğlu Bilal Erdoğan geliyor, ardından Ülker’in sahiplerinden Murat Ülker geliyor ve gidiyorlar. Bunların Artvin’e gelişleri, gidişleri gayet sessiz oluyor. Neden gizli geliyorsunuz? Neden gizlice gidiyorsunuz. Gizli ziyaretlerin ardında hep soru işaretleri kalır! Ama tesadüfe bakın ki bu iki önemli konuk gelip gittikten sonra iki AVM şubesi alelacele açılıyor! Bir üçüncü yer aranıyor!
 Artvin’i madenden, HES’lerden önce şu AVM’ler bitirecek. Çünkü AVM’ler sıcak parayı topluyor ve hiçbir kuruşundan Artvin’i faydalandırmadan alıp geri getiriyor. Bir taraftan bankalar, kredilerle diğer taraftan AVM’ler Artvin’i ucuz alış veriş adı altında sömürmeye devam ediyor.
Artvin bu kadar çok AVM ve birden çok şubeleri kaldıracak bir potansiyele sahip değildir. Gerekirse Esnaf Sanatkârlar Odası, bu haksız rekabeti protesto etmek için Artvin esnafı ile bir basın açıklaması yaparak durumu kamuoyu ile paylaşmalıdır. Bunu yapma hakları vardır. Çünkü durum gerçekten içler acısıdır… Üstüne basa basa söylüyorum. Haksız rekabet var. Bu Anayasamızda suçtur. Birilerinin ölümü senin kazancın olamaz.
Birkaç sözümde Artvin halkına olacak; Siz üç kuruşluk ucuzluk ile Artvin’i ne hale getirdiğinizin farkında mısınız? Bu yaptığınızla, var olan ve ayakta durmakta zorlanan yerli esnafı tamamen yok ediyorsunuz. Dışarıdan gelen AVM şubeleri doyuma ulaştığında bir gece ansızın geldiği gibi çeker gider. Geriye hiçbir şey bırakmadan...
Siz de hemen yanındaki yerli markete gideyim bari dersiniz. Lakin onun yerinde de yeller estiğini gördüğünüzde nasıl bir kötülüğe imza attığınızı fark etseniz de; artık iş işten geçmiş olacak. Biz mahalle bakkallarını da böyle yok etmedik mi? Söyleyin bakalım kim kaybetti? Eskiden bir köşe yazarı arkadaşımız enteresan bir yazı yazmıştı. “Bir Market Artvin’i bitiriyor” demişti. Ben de diyorum ki; hangi birisi hangi birisi?
ESEN KALIN.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 9216