Bugün: 26.01.2021
  • Ana Sayfa
  • »
  • BARAJLAR KENTİ ARTVİN’DEN GÜZEL BİR ELEKTRİK BEDDUASI

BARAJLAR KENTİ ARTVİN’DEN GÜZEL BİR ELEKTRİK BEDDUASI

BARAJLAR KENTİ ARTVİN’DEN GÜZEL BİR ELEKTRİK BEDDUASI
samiozcelik08@hotmail.com

Değerli dostlar; son 3 yıldır anormal elektrik faturaları geliyor. Sapasağlam eski mekanik tipi sayaçları söktüler. Bir de üstüne sayaç paralarını da aldılar. Eski sayaçları da aldılar. Sonra baktılar sıkıntı olacak. Bedava taktılar. Ama verenler parayı verdi gitti. Bu dediklerim elektrik dağıtımı özelleştikten sonra oldu. Şimdi benim elektiriğim hele kışın 300’ün altına düşmedi!. Bide ödeyemedin mi bir faturayı, ikincisi ve bir de promosyon açma kapama faturası geldi mi ayvayı yedin!... En az 700!.. Elektirik faturası ödemekten feleğim şaştı.

Bu digital sayaçlardan şüphelemiyorum. Çok hızlı kontör atıyor. Eski saatler bilmem kaç devir döndükten sonra atardı. Bu saatleri ben şüpheli buluyor ve uzmanların incelemesini istiyorum. Aşağıda yazılı bulunan makaleyi 28 Şubat 2014 yılında tam 3 yıl önce yazmışım. Bugün tarih 28 Şubat 2017. Değişen ne oldu? Buyurun….

….

“Elektrik Dağıtımı özelleştikten sonra leğendeki kurbağaya döndük. Hani kurbağaları leğene döndürüp yavaş yavaş ısıtıyorlar, ısı artışı yavaş olduğu için kurbağalar bunu fark etmiyor! Ancak bu leğene dışarıdan atlayan kurbağa ise girdiği gibi dışarı fırlıyor. Çünkü leğendeki kurbağalar haşlanmaya gittiğinin farkında bile değil!

Elektrik özeleştirilmesinin ardından yavaş yavaş yükselen, fatura rakamları iki basamaklı haneleri çoktan aştı. Artık 100 TL’nin altında faturası gelenler kendilerini şanslı sayıp horon teper hale geldi!.. Değerli dostlar, hangimiz elektrik faturası ödemeyip, açma kapama ücreti ödemeyi kendimize zevk sayarız? Bu insanların parası olsa artı 30, artı 40 TL neden ödesin? Eğer faturanız bir tane ise açma kapama yemişseniz, açma kapamaya da bir fatura çıkarılıyor. Bu da iki fatura sayılıyor, verilen 5 gün içinde ödeyemezseniz bir daha açma kapama yiyorsunuz. Bakın bir gazetede konu ile ilgili şunlar yazılmış;

“Elektrik dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesi tüketiciler için yeni mağduriyetler ortaya çıkardı. Kayıp-kaçak, sayaç okuma, perakende satış hizmeti, dağıtım bedeli gibi birçok isimle tüketiciden alınan ücretlere açma kapama bedeli eklendi. Daha önce de gündeme gelen açma-kapama bedeli, dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesinden sonra abonelere sıklıkla uygulanmaya başladı.

Ceza Bedeli Arttırıldı

Daha önce açma-kapama bedeli olan 17.70 TL’lik ücret özelleştirme sonrasında 19.10 TL’ye çıkarılırken, gelen şikâyetler, açma-kapamanın kanunlara aykırı, keyfi şekilde uygulandığı yönünde. Mevzuat gereği, elektrik faturalarının son ödeme tarihinden 10 gün önce aboneye gönderilmesi gerekiyor. Son ödeme tarihinden itibaren beş iş günü geçmesine rağmen ödeme yapılmamışsa bu kez “elektrik kesme ihbarının yapılması mevzuatta tanımlanıyor. Ancak mevzuat sanki bunun aksini söylüyormuş gibi özelleştirme ile birlikte elektrik dağıtım firması elektrik faturasında son ödeme

tarihinden bir gün sonra “elektrik kesme ihbarını yapıyor. Bu ihbar ile haksız olarak beş iş günü süresi aboneden alınmış oluyor ve haksız ve hukuksuz olarak açma-kapama parası faturaya yansıtılıyor.”

Bir ayın içinde iki açma kapama yedim. Şirket sadece benden 40 TL’nin üstünde haksız kazanç sahibi oldu! Türkiye’de 20 milyon aboneden söz ediliyor. Varın bu şirketlerin haksız kazançlarını matematiğiniz yetiyorsa siz hesaplayın!.. Artvin’i enerji koridoru ilan eden AKP, Enerji Bakanı Artvinliye ucuz elektriği de çok görmüştür.

Değerli dostlar; Son bir yıldır piyasada emisyon hacmi, yani piyasada dolaşan parada inanılmaz bir düşüş oldu. Parası olan kaymak tabakasında çılgın miktarda rakamlarla ifade edilemeyen miktarda para varken, milyonlar sefer tasına muhtaç yaşıyor. Zengin ile yoksul arasında açılan makas artık koptu! Oysa hükümetler, sağlık, enerji, eğitim gibi hizmetleri müşteri mantığıyla değil, devletin baki kalabilmesi için vermek zorunda olduğu hizmet olarak vermelidir. Bakıyoruz dünyanın en pahalı enerjisini kullanıyoruz. En çok vergisini ödüyoruz. Devletin TV’nin giderleri bile vatandaşın sırtına vurulmuş! Vatandaş yolunacak kaz, göz yaşartan soğan!

Son günlerde ortalığa saçılan fosseptik kokularından anlıyoruz ki; siyasette, halka ve hizmette kokuşma var. Tuz kokmuş, vatandaş çaresiz. Yineleyeceğim; AKP’nin eski il başkanlarından Ahmet Özçelik, su ve elektrik faturalarının karşılaştırmasını yapar gururla elektrik faturasının su faturasından az olduğunu söylerdi.

Şimdi karşılaştırın: Bana su parası 20 TL civarında geliyor. Elektrik faturam 100’den aşağıya hiç düşmüyor. Az enerji yaksın diye bir cihaz bile aldım, o da para etmedi! Özeleştirmenin sonu budur. Özeleştirme hizmeti değil, karı düşünür!. Daha çok kazanma felsefesi güder. Bunlar sinekten nasıl yağ çıkartılır, onun eğitimini almış iki göz bebeğinde dolar, avro işareti bulunan adamlardır! Hükümet-işadamı birlik olmuş vatandaşı eziyor. Bunun adına da liberal ekonomi diyorlar! Onu yaptık, şunu yaptık, bunu yaptık diyorlar, yapılan her şey sonra vatandaşı soyma düzeneğine dönüşüyor.

Hırsızlık sadece birinin evinden, işyerinden, cebinden gizli mal ve para çalmak değildir. Hırsızlık bu şekilde alenen de yapılabilir. Adına, açma kapama, TRT payı, Kayıp-kaçak, cart-curt, nala vurdu mıha vurdu, ne başını ağrıtayım der, açıktan da yapabilirsiniz. Dünyanın en pahalı yakıtını vatandaşa satarak da yapabilirsiniz! Eğitim Fırsatı eşitliğini bozarak, çocuklarımızın geleceğini çalarak da hırsızlık yapabilirsiniz!.

Giderek yoksullaşan on milyonlarca vatandaşın arasında ayakta durmaya çalışan bir vatandaş olarak, gazeteci olarak; Her ay binlerce, Türkiye genelinde milyonlarca insanın elektriğini kesip haksız kazanç sağlayanlardan davacıyım. Buna göz yumanlardan davacıyım.

Milyonlarca insanın ahını duymayanlardan davacıyım. Vatandaşa tüyünü kıyamızken, deveyi hamuduyla götürenlerden davacıyım. Siyaset içinde ya Allah, Bismillah deyip adaleti, hakkı, paylaşımı, insanlığı yok edenleri Allah’a havale ediyorum. Barajlar kenti diye öve öve bitiremediğiniz kentten elektrik bedduası yaptırdınız ya sizi kutluyorum!

ESEN KALIN
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 9202