Bugün: 25.01.2021
  • Ana Sayfa
  • »
  • DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ

DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ

DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ
DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ 
Dünya Kadınlar Günü ya da Dünya Emekçi Kadınlar Günü her yıl 8 Mart`ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür.  İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır.
 8 Mart 1857 tarihinde ABD`nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000`i aşkın kişi katıldı.
 26 - 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka`nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart`ın "Internationaler Frauentag" (International Women`s Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi. 8 Mart`ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını öneren Clara Zetkin (solda) Rosa Luxemburg ile.
İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı fakat her zaman ilkbaharda anılıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921`de Moskova`da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı`nda (Enternasyonal Komünist Partiler Toplantısı) gerçekleşti. Adı da "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak belirlendi. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960`lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri`nde de anmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart`ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etti. Birleşmiş Milletlerin sitesinde günün tarihine ilişkin bölümde, kutlamanın New York`ta ölen işçilerin anısına yapıldığı yazılmamıştır.
Türkiye`de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekânlardan sokaklara taşındı. "Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı" programından Türkiye`nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresi yapıldı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi`nden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984`ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından "Dünya Kadınlar Günü" kutlanmaya devam ediliyor.
Ama ne yazık ki; halen günümüzde kadınların seçilme hakları ataerkiller(!) tarafından gasp edilmekte, kadın adaylar küçük görülmektedir. Bunu yapanların çoğunun kadınlar olması ise daha da düşündürücü!. Kadının ne işi  var muhtarlıkta, başkanlıkta, meclis adaylığında diyen kadınlar var. Önceki gün dünyadaki kadınların durumunu anlatan bir yazı okuduğumda insanların ilkel çağlardan beri hiç değişmediğini fark ettim. Halen bir aylık kız çocukları sünnete tabi tutuluyorsa, kadın recm ediliyorsa, tecavüzcüsüyle evlendiriliyorsa, namus cinayetlerinin tek aksesuarı görülüyorsa, insanlık henüz evrimini tamamlayamamış demektir!
ESEN KALIN

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1790