Bugün: 26.01.2021
  • Ana Sayfa
  • »
  • MCCAERTHY 24 NİSAN ERMENİ YALANINI TBMM’DE KONUŞMASIYLA ÇÜRÜTMÜŞTÜ

MCCAERTHY 24 NİSAN ERMENİ YALANINI TBMM’DE KONUŞMASIYLA ÇÜRÜTMÜŞTÜ

MCCAERTHY 24 NİSAN ERMENİ YALANINI TBMM’DE KONUŞMASIYLA ÇÜRÜTMÜŞTÜ
Yıl; 2006. Bundan tam 12 yıl önce, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Amerikalı ünlü tarihçi Prof. Dr. Justin Mccarthy TBMM’ye davet ediyor. 24 Nisan, sözde Ermeni Soykırımı yapıldığı iddia edilen gün. Bu konuşmayı engellemek için Ermeni Diasporası çok uğraşıyor, tehditler savuruyor. Ancak tarihçi Mccarthy öyle ucuz şantajlara pabuç bırakmayacağını söylüyor ve bu program gerçekleşiyor. Ben o konuşmacı canlı olarak izledim ve söylenenleri dinledim. Bu konuşmanın tamamını yayınlamak istiyorum. Bugün 12 yıl sonra kısa özet olarak sizlere hatırlatıyorum.
…..
TBMM’de Ermeni sorunu konferansı Meclis’te “Ermeni Sorununun Gerçeği”, Prof. Dr. Justin Mccarthy’in konuşmacı olarak katıldığı bir konferansta değerlendirildi.
24 Mart 2005 Mccarthy, “Avrupa ,’Türkiye AB’ye girmeden önce soykırımı itiraf etmeli’ diyor. Türklerin atalarının katil olduğunu hiçbir zaman söylemeyeceklerini düşünüyorum. Ben Türklere inanıyorum” dedi. Konferansın açış konuşmasını yapan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise, “Ermenistan savlarının gerçek olduğuna inanıyorsa iki ülke tarihçilerinin biraya gelmesine ve ortak bir tarih değerlendirmesinin yapılmasına itiraz etmemesi gerekir” sözlerini tekrarladı.  
Justin Mccarthy tarafından verilen, “Ermeni Sorununun Gerçeği” konulu konferans TBMM eski Senato Salonu’nda gerçekleştirildi. 
       Mccarthy, konuşmasında Ermenilerin Avrupa ve ABD’ye baskı yaparak Türkiye’nin soykırımı kabul etmesini istediklerini; sonrasında Bitlis, Elazığ, Van, Trabzon, Erzurum gibi illeri içine alan bir devlet kurmayı amaçladıklarını ifade etti. 
       Avrupalıların, kısa vadeli çıkarları uğruna, birkaç Ermeni oyu alabilmek için soykırım iddialarına destek verdiklerini belirten Mccarthy, Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğine karşı bu iddiaları bahane olarak kullandıklarını belirtti.
       ‘YALAN SÖYLEMENİZ İSTENİYOR’
       Justin Mccarthy, “Türkler buna boyun eğmeyeceklerdir. Girmeniz için yalan söylemenizi isteyen bir kuruluşa üye olunur mu? AB’nin Ermeni milliyetçilerinin taleplerini reddedeceğine inanıyorum” dedi. 
       Prof. Mccarthy, Türklere önyargının Ortaçağ’da başladığını ve uzun yıllar bir şey yapılmadığı için Ermenilerin istedikleri her şeyi söylediğini belirtti. Mccarthy, Osmanlı tarihini anlatan kitapların mutlaka yabancı dile çevrilmesini istedi. 
       ‘TEZLERİMİZ GÜÇLÜ’
       Konferansın başında bir konuşma yapan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, “Ermenistan kendi tarihi ile yüzleşmekten korkmuyorsa ve savlarının gerçek olduğuna inanıyorsa iki ülke tarihçilerinin biraya gelmesine, gerçeklerin beraberce saptanmasına ve ortak bir tarih değerlendirmesinin yapılmasına itiraz etmemesi gerekir” sözlerini yineledi.
       TBMM Başkanı Bülent Arınç da Türkiye’nin soykırım iddialarına karşı tezlerinin güçlü olduğunu belirterek, “Soykırım iddiasına karşı ciddi bir mücadeleyi sürekli yürütmeliyiz. Tezlerimizi ortaya koymalıyız. Bu yalanı yüzlerine vurmalıyız ki, Türk Milleti tarihinin hiçbir döneminde soykırım yapmamıştır, böyle bir cinayeti hiçbir zaman işlememiştir” diye konuştu. 
       Konferansa TBMM Başkanı Bülent Arınç ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın yanı sıra Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, TBMM Başkanlık Divanı üyeleri, CHP ve AK Parti grup yöneticileri, milletvekilleri, üst düzey bürokratlar, askeri yetkililer ve bazı yabancı ülkelerin Ankara temsilciliklerinden yetkililer katılmıştı.
ESEN KALIN
       
       
       

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 9164