Bugün: 26.01.2021
  • Ana Sayfa
  • »
  • NOTERLİ AYIBA 15 BİN TL CEZA!

NOTERLİ AYIBA 15 BİN TL CEZA!

NOTERLİ AYIBA 15 BİN TL CEZA!

Şimdi böyle başlık mı olur? Ayıbın noterlisi mi olur  demeyin. Burası Türkiye. Olur. Ayıbın Noterlisi de olur!. Kaymakamlıkta ayakkabı boyacısına yeni sandık alanların kurdeleli açılış yaptığı yerde noterli ayıp olur!. Önce size haberi hatırlatayım;
“Milli tekerlekli sandalye tenisçisi Büşra Ün, 3’üncü kattaki notere çıkamadığı için evrağı aşağı getirerek imzalatan görevlinin kendisinden ‘yol ücreti’ adı altında 17.74 TL almasına tepki gösterdi.
Engelli Milli Sporcuya Noterden Büyük Ayıp
Aydın’da Adnan Menderes Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda okuyan engelli milli tenisçi Büşra Ün, tüm engelleri aşarak büyük başarılara imza atıyor. Ancak başarılı sporcu İzmir’de bir noterde "engelli zihniyeti" aşamadı!   Noter çalışanı, 25 basamaklı merdivenlerden inip yardım ettiği milli tenisçi Ün`den 17.74 lira yol ücreti aldı. Sporcu ise hayatının şokunu yaşadı. 
  BASAMAK BAŞINA 0.70 KURUŞ
İzmir`de bedensel engelli olarak dünyaya gelen Büşra Ün (22), hayata tenisle sarıldı. Kısa sürede kortların yıldızı olarak parladı. Milli Takım`ın Tekerlekli Sandalye Tenisçisi olan Büşra Ün, Türkiye`ye büyük gurur yaşattı. Paralimpik Oyunları`na katılan ilk kadın tenisçi olarak tanınan sporcu, geçtiğimiz günlerde İzmir’in Buca İlçesi’ne bağlı Şirinyer semtindeki 16. Noterliği’ne gitmek için tekerlekli sandalyeyle evden arkadaşıyla birlikte yola çıktı. Ancak burada bina engeline takıldı. Ün, asansör olmadığı için 25 basamaklı merdivenlerden çıkamayınca arkadaşından rica edip durumu anlatması için notere yolladı. Ün’ün yukarıya çıkamadığını notere anlatan arkadaşıyla bir noter çalışanı ise binadan aşağı inip Ün`ün işlemlerini tamamladı. Daha sonra arkadaşı Ün’ün yanına döndüğünde 17.74 TL yol ücreti kesildiğini söyledi. Engelliler için asansörü olamayan ve başka girişi olmayan noter, 25 basamak inip Ün`ün ayağına giden görevli, 17.74 lira "yol ücreti" almaktan utanmadı. 
  PAYLAŞIMI HAREKETE GEÇİRDİ
Şaşkına dönen Ün, skandalı Twitter hesabından "Engellilik nedir diye soranlara `Noterde 25 basamak merdiven çıkamadığımda kişilerin aşağı gelmesi için 17.74 TL ödemektir deyin" sözleriyle paylaştı. 
  Bu paylaşımı gören Türkiye Noterler Birliği ve Adalet Bakanlığı harekete geçti. Engelli milli tenisçiyi cep telefonuyla arayan Adalet Bakanlığı Müşaviri, genç kızdan özür dileyip Adalet Bakanı Bekir Bozdoğan’ın konuyla ilgilendiğini ve engelliler için yeni önerge hazırlıkları içerisinde olduğunu söyledi. 
‘UMARIM HİÇ KİMSE BÖYLE BİR ŞEY YAŞAMAZ’
Başından geçen olayları anlatan Ün, “Bir işimi halletmek için İzmir 16. Noterliğe arkadaşımla gittim. Daha öncesinde de annemle gittiğim için binanın fiziki yapısının bana uygun olmadığını biliyordum. Oraya gidince arkadaşım benim ihtiyaçlarımı yukarı çıkıp oradaki görevli kişiye aktardı. O görevli kişi de evrakları hazırladıktan sonra aşağıya indi. Çünkü 25 basamak vardı ve ben oraya çıkamayacağım için mecbur birinin gelmesi gerekiyordu. Ben aşağıda imzayı attıktan sonra tekrar yukarı çıktılar. Ve ben bunun için 17 lira 74 kuruş ücret ödemek zorunda kaldım. Açıkçası önce inanamadım. Hatta arkadaşımı yukarı gönderip sor bu yol ücreti gerçekten bunun için mi diye. O da yukarı çıktığında yine aynı cevabı aldı. Üzüldüm ama bu twitterde yapmış olduğum bir paylaşımdan sonra çok olumlu sonuçlar da aldık. O noterlikten telefon aldım. Bu işlemi yapan görevli kişiden telefon aldım. Türkiye Noterler Birliği aynı zamanda Adalet Bakanlığı da işin içine girdi. Şu an ne özür ne para benim umurumda. Hiç biri umurumda değil. Benim yaşadığım bu sorunu Türkiye’de binlerce engelli vatandaş da yaşıyor. Onların sesi olabilmek için yapmıştım. Bu twitterdeki girişimim olumlu sonuçlandığı için mutluyum. Sağ olsunlar Türkiye Noterler Birliği de bizzat Başkan Yunus Bey, arayıp telefonla özür diledi. Bu benim için yeterli. Umarım bundan sonra hiç kimse böyle bir şey yaşamaz” dedi. Ün’den özür dileyen noter yetkilileri, milli sporcudan kesilen 17.74 TL ve işlemler için alınan paranın tamamını kendisine tekrar ödeyecek.
 Bu noter 17.74 değil, 15 bin TL ceza ödeyecek.  Adalet yerini bulduğunda insan bir başka mutlu oluyor!. Kendimi haksızlığa uğrayan Büşra kadar mutlu hissediyorum. Ve Büşra  bundan sonra yaşanacak bu tür olayların önüne geçti. Hatta engelleri kaldırmayanları telaşlandırdı. Çünkü artık her il üstüne düşeni yapmak zorunda kalacak. Artvin’deki engelli rampaları, engel çıkarmak için yapılmıştır!. Belki bir iki tanesi düzgün çıkar gerisi var desinler diye yapılmış hakikaten uyduruk rampalar.. Uyarılar artık bitti.  Hoş geldin ceza!
ESEN KALIN

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1849