Bugün: 26.01.2021

ŞAVŞAT TURİZMİ VE LAŞET

ŞAVŞAT TURİZMİ VE LAŞET

Şavşat…  Sadece Artvin’in değil, Türkiye’nin en güzel ilçelerinin başında geliyor. Bunu Cittaslow seçilmesiyle de tescilletmiştir. Şavşat, 1935 yıllarında Ardahan üzerinden Ardanuç’taki aşık, şair arkadaşı Aşık Efkari’yi ziyaret etmek için Sahara’dan inen ünlü şair Behçet Kemal Çağlar’ı adeta büyülemiş, yol boyunca dörtlükler yaza yaza Ardanuç’a, Aşık Efkari’nin  (Adem Şentürk 1900-1980) yanına geliyor. Oradan Cankurtaran’ı aşarak Hopa’ya vardığında da son dizesini yazıyor. Ve bu şiiri Efkari’ye hediye ediyor. “Göğe Komşu Topraklar”, “Cennetin direkleri çürümüş, Artvin’e düşmüş” gibi sloganist cümleler yüreğinden dökülüyor.
 Şavşat, Cittaslow seçileli 2 yıl oldu. Bu ilçeye ilgi katlanarak artmaya devam ediyor. Bu da turizm yatırımlarını gerekli kılıyor. Özel sektör, bunun için taşın altına elini değil, gövdesini koymuş durumda. Bunlardan birisi de şüphesiz, turizm alanında yaklaşık çeyrek asır önce kollarını sıvayan turizmci Metecem çelik olmuş.
 Metecem Çelik henüz 26 yaşında iken 1994 yılında Şavşat Merkez’e 11 kilometre mesafedeki Laşet Mevkiine ilk kazmayı vurur. Henüz çok genç ve bu iş için gerekli olan parası da yoktur. Eniştesi Zeki saymaz ile birlikte işe başlarlar. Daha sonra Metecem Çelik yola yalnız devam eder. Aradan 23 yol geçti.  Şavşat, dünyada 85 bin kent arasından sadece 235 yerleşim yerlerinden birisi olarak dünyanın yaşanabilir, birçok değeri bünyesinde barındıran yerleşim yeri olarak seçilir.  Hızla kirlenen, her geçen gün yaşam alanları azalan dünyada bugüne kadar 71 kriteri yaşatarak gelen ender yerlerden biri olmayı başaran Şavşat, Metecem Çelik’i haklı çıkarır. Artvin eğitim ve Turizm kenti olabilecek özellikleri ziyadesiyle taşıyan çok özel bir coğrafya.
 Laşet Evleri, Laşet Restoran ve Motel tesisleri ile 23 yıldır aralıksız hizmet vermeye devam ediyor. Artvin Turizmine, kültürünün tanıtılmasına büyük katkı sunuyor.  İl Kültür Turizm Müdürlüğü Turizmde oskarlar etkinliği yapmalı. Bu şekilde her şeye rağmen, iyi günde, kötü günde bu alanda hizmet vermeye çalışan, Metecem Çelik ve bu konuda emek veren girişimciler ödüllendirilmeli, teşvik edilmeli ve her zaman destek verilmeldir. Çünkü devlet bu tür yatırımlar yapmaz. Özel sektör ise bu alana yatırım yapmaktan her zaman çekinir.  Bu nedenle böyle cesur insanlar maddi manevi ödülü hak ediyor.
 Laşet Restoran, Motel ve Laşet evleri turizm sezonunda gerçekten örnek gösterilebilecek düzeyde hizmet vermek için büyük gayret gösteriyor. En az 15 kişiye istihdam sağlıyor. Dolaylı olarak birçok esnafın çarkını çeviriyor.  Örnek bir işletmecilik yapıyor. Metecem Çelik bugün 49 yaşında. Ama geriye dönüp yaptıklarına bakıldığında çok önemli başarı kazandığını açıkça görebiliyoruz.
  Değerli dostlar;  Önümüzdeki 5-10 yıl içinde Şavşat’a olan ilgi katlanarak artacak. Çünkü girişte de belirttiğim gibi Cittaslow sakin şehir ilan edildikten sonra dünya turizm kataloglarında yerini aldı.  Şunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Artvin Alternatif turizmin Alternatifsiz ili. Ama çok önemli bir sorunumuz var. Son yıllarda Şavşat’ta korkunç bir doğa katliamı yaşanıyor. HES’ler, taş ocakları, çarpık kentleşme, Köylerde beton evlerin inşa edilmesi ve birçok yanlış projeler, Şavşat’ın turizmini dolayısıyla geleceğini tehdit ediyor.  Bundan daha vahim olanı ise Şavşat’ta birçok maden ruhsatının bulunduğu gerçeği tüyler ürpertiyor... Oysa Şavşat birçok alternatif turizmin merkezi olmaya aday özel bir cennettir. Sağlık turizmi, inanç turizmi, Treking,   Dağ turizmi, Kış turizmi, Sosyal ve spor aktiviteler ve daha birçok alanda dünyanın sayılı merkezi olabilecek muhteşem bir yerden söz ediyorum. Ama çöplükte bir inci bulup bir avuç buğdaya değişen horoz anlayışı egemen olursa, bütün bu değerlere, geleceğimize, doğamıza, kısaca Şavşat’ımıza yazık olacak.
 Onun için bizim Metecem Çeliklere büyük ihtiyacımız var.   9 Mayıs 2017 Gecesi Laşet Restoran Motel tesislerine gazeteciler olarak gittik. Bu mevsimde burasını görmek, bu doğada Laşet Tesislerinde oturmak bir ömre bedeldir.  Kutsal kitaplarda tarif edilen cennet tasviri Laşet’te eksik kalıyor…  Burada güzellik kavramı sözden öte gözün hayranlıkla seyrettiği, seyretmeye doyamadığı, ancak yaşanarak anlatabileceği bir olaya dönüşüyor. Hani Nejat Uygur 2001 yılında Artvin’e tiyatro etkinliği kapsamında gelip yazdığı şiirinde belirttiği gibi, “ Şair yanlış yapmış lafını, Düzelteyim gafını, Paris’i değil, Artvin’i görmeden ölme…”   Yine Artvin’in, Şavşat’ın yetiştirdiği çok değerli şahsiyeti Dr. Yavuz Akaltun’un dediği gibi, “Şavşat’ta kör de fotoğraf çekse ödül Alır”. Sözü ile bitirmek istiyorum. Ömrünüzde bir kere buraya gelin ve görün. Ömre bedel bir yerden söz ettiğimi göreceksiniz...
 Şavşat, birçok turizm değeriyle öne çıkıyor. Şavşat Karagöl,  İnanç turizmi için kiliseleri, Doğanın koynundan seyir terasından, ahşap evlerinden, ketesinden, yaylarına, derelerine, benekli alabalıklarına kadar inanılmaz bir yer…
 Laşet Restoran&Motel ve Laşet Evlerini kazandıran Metecem Çelik’e Artvin adına teşekkür ediyorum. Böyle güzel tesislere ve bu güzel insanlara ilin Valisi’nden, ilçe kaymakamlarına, belediye başkanlarına, bürokratlarına ve en önemlisi Artvin Halkı’na kadar herkesin sahip çıkması gerektiğine inanıyor, Metecem Çelik’e başarılarının devamını diliyorum. İyi ki varsınız. Artvin sizinle daha güzel, geleceğe daha umutla bakıyor…
ESEN KALIN
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1960