DOLAR 18,8094
EURO 20,6175
ALTIN 1.177,09
BIST 4.577,38
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Artvin 5°C
Parçalı Bulutlu
Artvin
5°C
Parçalı Bulutlu
Cum 3°C
Cts 5°C
Paz 5°C
Pts 2°C

“TMMOB ÇEVRE MÜCADELELERİNİN ÖNCÜSÜ OLDU”

“TMMOB ÇEVRE MÜCADELELERİNİN ÖNCÜSÜ OLDU”
REKLAM ALANI
06.12.2022
107
A+
A-

TMMOB il Temsilcisi Hakan Yavuz TMMOB’unçevreci mücadelesi hakkında açıklama yayımladı.

Yavuz açıklamasında TMMOB’unÇevre ve tarihi değerlerin ve kültürel mirasın korunmasında gerekli girişimleri yaptıklarını belirtti.

“Çevreye karşı sorumluluğumuz, diğer mesleklerden çok daha fazladır” vurgusu yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “İnsan, içinde yaşadığı çevrenin hem yaratıcısı hem de ürünüdür. Mühendis, mimar ve şehir plancıları olarak bizler, insanın çevreyle kurduğu bu yaratıcı ilişkinin bilimsel ilkeler ışığında gelişmesini sağlayan meslek mensuplarıyız. Dolayısıyla çevreye karşı sorumluluğumuz, diğer mesleklerden çok daha fazladır.

Neoliberal politikaların uygulanmaya başladığı 1980’li yıllardan itibaren Türkiye’deki doğal kaynaklar, tabiat güzellikleri ve tarihsel miras korunması gereken varlıklar olarak değil, rant aracı gayrimenkuller olarak görülmeye başlamıştır. AKP Hükümeti kendisini “muhafazakâr” olarak tanımlasa da söz konusu doğal ve tarihsel miras olduğunda tümüyle yıkıcı bir karaktere bürünmektedir. Neoliberalizmin en cüretkâr uygulayıcısı olarak doğal mirası tümüyle yok ettiği gibi, kültürel miras söz konusu olduğunda da sadece İslam eserlerinin ihyasını anlayan bir bakış açısına sahiptir.

TMMOB ve bağlı odalarımız bugüne kadar, doğal hayatı ve ekolojik dengeyi görmezden gelen, halkın geleceğini tehdit eden tüm uygulamalara karşı mücadele etti. Birliğimiz, kimi zaman bilimsel toplantılarla, kimi zaman uzman üyelerimizin hazırladıkları raporlarla, kimi zaman kamuoyuna dönük açıklamalarla, kimi zaman da açılan davalarla tavrını en net şekilde ifade etti.”

Doğal ve Tarihsel Mirasımızın Korunması

TMMOB’undoğal ve tarihi mirası koruyabilmek için mücadele ettiğinin belirtildiği açıklamada “Çevre ve tarihi değerlerin ve kültürel mirasın korunmasında gerekli gördüğü tüm girişim ve etkinliklerde bulunmak” birliğimizin amaçları arasındadır. TMMOB, hem bu amaç, hem Anayasa’nın 56. Maddesi’nde yer alan “çevrenin korunmasına” ilişkin sorumluluk hem de 70’li yıllardan itibaren belirginleşen toplumcu bakış açısı nedeniyle doğal hayatın korunması, tarihsel mirasa sahip çıkılması ve ekolojik dengenin sürdürülmesi için yoğun çaba harcamaktadır.

TMMOB doğal hayatın, çevrenin ve kültürel mirasın korunmasına ilişkin bütüncül bir yaklaşımı benimsemektedir. Sanayileşme, kalkınma ve üretim politikalarının insan hayatına ve doğal çevreye zarar vermeden planlanması ve uygulanabilmesi için bilimin ve tekniğin kamusal sorumlulukla kullanılması için çabalamaktadır.

TMMOB son 20 yılda doğal ve tarihi mirasa yönelik saldırıların karşısındaki toplumsal muhalefetin en önemli bileşeni ve aynı zamanda hukuki muhatabı olmuştur. Birliğimiz ve odalarımız, bugüne kadar Türkiye’nin neredeyse her ilinde bulunan doğal ve tarihi mirası koruyabilmek için binlerce dava açtı. Çevreye, doğaya, tarihsel mirasa ve genel olarak kamusal çıkara karşı yapılan her projeye, alınan her karara, yapılan her yasaya karşı hukuki mücadele verdi. İllerde sürdürülen çevre mücadelelerinin parçası ve öncüsü oldu.”denildi.

Birlik olarak kent kimliğinin ve ortak yaşam alanlarının korunması konusunda da mücadele ettiklerinin vurgulandığı açıklamada “Birliğimiz sadece doğal çevremizin değil kentlerimizin ortak sorunlarının çözümü konusunda büyük çaba göstermektedir. Kent politikalarının ve uygulamalarının rant odaklı olmaktan çıkartılarak, şehirlerimiz, sosyal adalet, sosyal gelişim, sosyal bütünleşme, tarihi ve kültürel mirasın korunması, zarar azaltma ve risk yönetimi gibi unsurlar gözetilerek yeniden yapılandırılması için mücadele etmektedir.

Kentsel dönüşüm, kentsel yenileme ve sağlıklılaştırma çalışmalarında, mühendislik, mimarlık ve şehir planlama disiplinlerinin teknik, bilimsel ve yasal gereklilikleri ile teknik ilkelerini esas alan, genel ilkeler belirlenmesi için bilimsel çalışmalar, mesleki araştırmalar Birliğimiz tarafından yürütülmektedir.

Birliğimiz sadece planlı, güvenli ve sağlıklı kentler için değil aynı zamanda kent kimliğimizin ve ortak yaşam alanlarımızın korunması konusunda da mücadele etmektedir. Kentlerimize kimliğini veren yapıların koruma altına alınması, park-bahçe-meydan gibi ortak kullanım alanlarının bu özelliklerinin devam ettirilmesi için de önemli çalışmalar yürütmektedir.” ifadeleri yer aldı.

Songül Şişman

REKLAM ALANI
YORUMLAR

8 − 8 =

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.