Fındık üreticileri yeni sezona hazırlanıyor Fındık üreticileri yeni sezona hazırlanıyor


Artvin Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Salih Mehmetoğlu, Artvin devlet hastanesinin hizmetleri ve şubat ayında faaliyete geçecek olan anjiyo ünitesi hakkında açıklamalarda bulundu.
Anjiyo ünitesinin şubat ayında hizmete gireceğini söyleyen Salih Mehmetoğlu, “13 Aralık 2021 yılında Artvin’e gelen anjiyo ünitesinin kurulumu yapıldı. Tüm ilgili malzeme alımı yapıldı. Belli malzemeler de şubat ortalarına doğru elimize ulaşacak. Anjiyografi ünitesinde hizmet verecek ekibimizi de çevre illere gönderdik ve orada gerekli üst düzey eğitim ve uygulamaları görüp pratik yaptılar. Hizmet içi eğitimi de yaptık. Acil sevklerin büyük bir oranını kalp damar hastalıkları oluşturuyordu. Yani anjiyo ihtiyacı oluşturuyordu. Anjiyo ünitemiz Şubat ayı içerisinde hizmet vermeye başlayacak” dedi.
Bölgenin en kapsamlı ve donanımlı 3’üncü basamak yoğun bakımına sahip olduğunu vurgulayan Başhekim Salih Mehmetoğlu, “Diğer önemli sevk konusu da 3’üncü basamak yoğun bakım servisinin olmamasıydı. Ancak 2019 yılında 3’üncü basamak yoğun bakımımızı hizmete aldık. Hatta şunu söyleyebilirim ki bölgemizin en kapsamlı ve donanımlı 3’üncü basamak yoğun bakımına sahibiz. Şuan hastanemizde 20 yataklı yoğun bakımımız var bunun 12 tanesi 3’üncü basamak yoğun bakım yatağına, 8 tanesi 2’nci basamak yoğun bakım yatağına sahip ilaveten 4 tane izole yoğun bakım odamız var. Birçok yoğun bakımda bu koşullar bir arada olmaz. Yatak başı diyaliz ünitelerimiz var. Fiziki donanım açısından bölgenin en iyi yoğun bakımına sahibiz. Yani yaklaşık 2 buçuk yıldır 3’üncü basamak yoğun bakım ünitesinden dolayı sevkimiz yok. Eksiğimiz anjiyo idi. İnşallah bir ay sonra o ihtiyacımızda kalmayacak. Yani sevkler artık asgariye inmiş olacak”dedi.
Kemoterapi ünitesi hakkında da bilgi veren Salih Mehmetoğlu, “Bizim kemoterapi ünitemiz var. 6 hastaya kemoterapi verebilecek bir ünitemiz var. Sadece en büyük handikabımız onkoloğumuzun olmaması. Yani doktor eksikliğimiz. Bu onkolog eksikliği ülkemizde de var. Bu durumdan dolayı hastanemizde kemoterapi yapamıyoruz. Yapamama eksikliğimiz fiziki değil doktor eksikliğinden” şeklinde konuştu.