Vali Ünsal ziyaretlere devam ediyor Vali Ünsal ziyaretlere devam ediyor

Barış Demirci “50 dakika olan Yusufeli – Artvin yolu şuan da 90 dakikaya çıkartıldı”
Yol güzergâhlarının değişmesi sonrası Yusufeli Şoförler Odası basın açıklaması düzenledi
Artvin- Yusufeli karayolunun, yol güzergâhlarının değişmesi sonrası 43 kilometre uzaması nedeniyle Yusufeli Şoförler Odası basın açıklaması düzenledi. Sukavuşumu adı verilen bölgede gerçekleştirilen basın açıklamasına, ilçede faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları, bazı siyasi parti temsilcileri ile vatandaşlar destek verdi.
Burada basın açıklamasını okuyan Yusufeli Şoförler Odası Başkanı Fevzi Polat, baraj inşaatı gerekçe gösterilerek Sukavuşumu tünelinin kapatılması nedeniyle Artvin-Yusufeli Karayolu’nun 43 kilometre uzandığını aktardı.
Bu durumun hem şoförleri hem de ilçede yaşayan vatandaşları mağdur ettiğini kaydeden Fevzi Polat şunları söyledi: “ 2000 yılından beri süren baraj çalışmalarından dolayı devletimiz için halk olarak çok şeye katlandık. Biz artık çalışmaların bitip yollarımızın daha güzel yapılmasını beklerken, toz ve gürültüye katlanan Yusufelililerin sıkıntılarına yeni bir sıkıntı daha eklenmiştir. Yusufeli’nden Artvin’e 1 saate gittiğimiz yolu 2 saate gidiyoruz. Yol güzergâhının değişmesi sonucu hem zaman hem de maddi olarak halkımız etkilenmektedir. Şimdiye kadar Yusufeli’nin talepleri ötelendi şirketlerin talepleri yerine getirildi bundan sonra şirketlerin talepleri ötelenip Yusufeli’lerin talepleri yerine getirilmelidir. Yusufeli halkının yaşama hakkına yapılan bu müdahalenin biran evvel durdurulması ve eski güzergâhtan yolun tekrardan verilmesi için buradan tüm yetkililere sesleniyoruz. Ya Yusufeli ya baraj şirketi tercihinizi yapın kararınızı verin.”
Şoförler Odası Başkanının açıklaması sonrasında Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Av. Barış Demirci yaptığı açıklamasında; “Biz Yusufeli’de Yusufeli barajının yapılması için yıllardır cefa çekiyoruz. Devletimiz para kazanacak ve milletimiz bundan faydalanacak başımızın gözümüzün üstüne. Yıllardır çile çektik ama yıllardır aynı çileleri de çektirmeye devam ediyorlar. Bugün geldiğimiz nokta da Yusufeli artık psikolojisi bozulmuş bir toplum haline geldi. Geleceğini göremeyen, tamamen karamsar düşünce içerisinde olan Yusufeli halkının yol güzergâhı 43 km uzatıldı. 50 dakika olan Yusufeli – Artvin yolu şuan da 90 dakikaya çıkartıldı. Şirketlerin ve yetkililerin basiretsizliğinin Yusufeli halkı üzerinde telafi edilmesi doğru bir yaklaşım değil. Ama muhatap kim diye soruyoruz Erzurum Karayolları Bölge müdürüymüş hiç kimsenin haberi yokmuş bu güzergâh değişikliğinden. Bırakın bu yalanları, samimi olun, doğrularla gelin, gelin de bizde Yusufeli halkı olarak yapılacak işleri beraber kararlaştıralım. Bu olay 2 ay öncesinde zaten biliniyordu. Bugün geldiğimiz noktada Yusufeli – Artvin güzergâhını 43 km uzatan kişiler ne yazık ki Yusufeli’ne basiretsizliği bırakın ihanet boyutuna gelmiştir. 20 gün sonra güzergâh değişecekmiş diye açıklama yapmışlar kardeşim o zaman 20 şirket beklesin. Bizim yaşam hakkımıza kimsenin bu kadar müdahale etmeye kimsenin hakkı yok. Yetkililere sesleniyorum bırakın artık parayı sermayeyi bu halkın yanında durun” dedi.
Yusufeli Esnaf Sanatkârlar Odası Başkanı Mehmet Bülent Özdemiroğlu da yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; Sukavuşumu’ndan Artvin’e doğru 11 tane köyümüz var. Bu 11 tane köy güzergâhın değişmesi ile birlikte Artvin daha yakın olduğu için Artvin’e yönelmiş durumdadırlar. Bu da ilçe esnafını olumsuz yönde etkiliyor. Bu yolları 20 yıldır çekiyoruz, tozunu toprağını yutuyoruz. Şirketler Yusufeli halkını daha fazla zorlayıp sabırlarını sınamaya kalkmasınlar bir defa da Yusufeli halkının dediği olsun.”
İYİ Parti Yusufeli İlçe Başkanı Av. Recep Akyürek de konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı: “Barajı yapan Beşli şirketten birisi olan Limak gövde yapımını bitirdi makineler boşta kalmasın diye 20 günlük iş aksaması olmasın diye yol güzergâhını değişip 30 bin kişilik Yusufeli halkına eziyet etmeyi reva gören siyasileri Allah’a havale ediyorum. Yaklaşık 2 ay önce kura çekimi yapıldı biz öncesinde dedik ki Yusufeli halkını bir kere karşınıza alıp ne istediklerini sorun. Bunu kimse dikkate almadı. Çekilen kura sonucunda Yusufeli halkının % 95’i işyerinden de konuttan da memnu değil. Burası 30 bin kişinin yaşadığı, boğazlarına karabasan gibi çöktüğünüz ama yine de öldüremediğiniz bir ilçe. Ama artık yeter Yusufeli halkını hiçe sayan iktidara son kez sesleniyoruz. Bundan sonra 2000’li yıllarda ki eylemleri tekrar tetikleyip Dünya gündemine gelmesini istemiyorsanız şurada 3-5 tane kendini yönetmekten aciz yönetici diye seçtirdiğiniz insanların sözüne değil de halkın arasına inin insanların görüşüne değer verin bakalım ne istiyorlar. Bizim Devlet ile bir kavgamız yok, bizim yanlış siyasilerin yanlış faaliyetleriyle sorunumuz var. Yusufeli halkına yapılan bu yanlışı kınıyor bundan sonra da her zaman olduğu gibi halkımızın yanında yer alacağımı belirtmek istiyorum.”
Eda Özkan