Milli Eğitim Müdürlüğünden Murgul ziyareti Milli Eğitim Müdürlüğünden Murgul ziyareti


Kış mevsiminin gelmesiyle vatandaşlar baca temizliğine önem vermeye başladı. Baca temizliği sırasında yaşanabilecek kazalara karşı İtfaiye müdürü Ercan Cebeci uyarılarda bulundu.
Yangın riskini azaltmak için Soba borularının bacaya mesafeli kurulması gerektiğine vurgu yapan Cebeci, “Yerden tasarruf için, boruyu uzatmadan bacaya veriyorlar. Soba harlı yanınca alevler bacaya ulaşıyor bu da baca yangınına neden oluyor
” dedi.
Baca temizliğini yaptırmak isteyen vatandaşların itfaiyeyi aradıklarında temizliği yapan kişilere yönlendirdiklerini aktaran Ercan Cebeci, “ziftli bacaya herhangi bir kuru yaprağın dahi ulaşması yangına sebebiyet verebiliyor. Soba borularını bacaya mesafeli kurmaları oldukça önemli. Çünkü yerden tasarruf için boruyu uzatmadan bacaya veriyorlar. Soba harlı yanınca alevler bacaya ulaşıyor bu da baca yangınına neden oluyor. Kışa girerken bir kere temizleseler bu yeterli oluyor. Vatandaşlarımızı soba zehirlenmelerine karşı da uyarmak istiyorum. Rüzgârın ters esmesi dediğimiz basınçlı esmesi soba zehirlenmelerine neden oluyor. Uyumadan önce sobaya kömür atılmaması hayati önem taşıyor. Uyurken odanın kapısının açık olması da önemli. Çünkü gaz aşağı çöküyor yerde kolay zehirlenme yaşanıyor. Kapı açık olursa gaz geniş alana yayıldığı için zehirlenme riskiniz azalacaktır” diye konuştu.
Doğalgaz sızıntıları için de vatandaşları uyaran Cebeci, “Artvin’e doğalgaz yeni geldi ve daha güvenli bir sisteme sahip. Doğalgaz sızıntıları için de 187 birimi var. Onlar da bizim gibi nöbet tutuyorlar kendi dairelerinde. Olası bir ihbarda vatandaşlar 187’yi arayarak durumu anlatıp yardım isteyebilirler” şeklinde konuştu.
HATİCE DİLER