Hopa’da balıkçılık mesleği ile uğraşan Melih Çepni, balıkçılık mesleğinin zorluklarından bahsederek sezonda yaşanan zayıflık nedeni ile açıklamalarda bulundu.

Balıkçılık mesleğinin zor olduğunu söyleyen Çepni, önemli olanın işini severek yapmak olduğunu aktardı. Balıkçılık mesleğinde en zor kısmın yakıt olduğunu vurgulayarak  “ Balıkçılık mesleğini yaparken en büyük zorluk yakıt onun dışında alıştık ama tabi ki zor. En zor mesleklerden bir tanesi balıkçılık. Gece uykusuzluğu bırak; soğuk, rüzgarlı, dalgalı. Ağlarımız bazen yunus tarafından yırtılıyor bazen de suların aşırı olmasından kaynaklı kayalık kısma ağlarımızı takıyoruz zayiat oluyor ama tamir ederek gideriyoruz.  Tabii bir yandan maliyet olarak artıyor. Bu iş zor ama severek yapıyoruz” dedi.

Başkan Kolçak’tan taraftara çağrı Başkan Kolçak’tan taraftara çağrı

Aşırı avlanma nedeni ile sezonda zayıflık yaşandığını belirten Çepni, küçük balıkçıların bir yıl nadasa bırakılması gerektiğine dikkat çekti.  Çepni konuşmasının devamında “Bu sene sezon çok zayıf geçen seneden yüzde doksan zayıf o yüzden bizde salyangoz avcılığına yöneldik. Az olmasının nedeni aşırı avlanma. Türkiye genelinde küçük balıkçıları en azından bir yıl nadasa bırakılması gerekiyor. Gürcistan tarafı 15 yıl öncesine kadar nadastaydı oraya da geçmeye başladı hamsi verimi daha da düştü” diye konuştu.

Haber: Çiğdem ARSLAN