İyi Parti İlçe Başkanı Murgul Belediye Başkanlığına aday İyi Parti İlçe Başkanı Murgul Belediye Başkanlığına aday

Arhavi halkı, “Balıklı Ormanları”olarak adlandırılan bölgenin adının “Balıklı Şehitler Ormanı” olarak değiştirilmesi ve bölgede “Şehitlik Abidesi” yapılmasını talep etti.
Cumhuriyet Halk Partisi Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Arhavi halkının talepleriniTBMM’ye taşındı.
İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması üzerine soru önergesi veren Bayraktutan,İlgili konuda gerekli başvuruların yapıldığını ama sonuç alınamadığını vurguladı.
Vatan savunması sırasında binlerce askerin Balıklı Tepelerinde şehit düştüğünü hatırlatarak, “Balıklı Ormanları, Doğu Karadeniz’in Çanakkale Cephesi’dir” diyen Bayraktutan soru önergesinde şu ifadelerikullandı:
“Artvin ili Arhavi ilçesine bağlı Balıklı Ormanları ve Pilarget Havzası olarak isimlendirilen bölge yakın tarihimizde yer alan I. Dünya Savaşı ve vatan müdafaası sürecinde çetin çarpışmaların gerçekleştiği, stratejik bir bölge olma özelliğindedir. Cepheye giden Gönüllüler, Hopa Hudut Taburu, Seyyar Jandarma Taburu ve 8.Alay’a mensup binlerce askerimiz Balıklı Tepelerinde şehit düşmüştür. Bu açıdan, Balıklı Ormanları, Doğu Karadeniz’in Çanakkale Cephesi’dir demek mümkündür.
Bölge halkı bölgenin adının “Balıklı Şehitleri Ormanı” olarak değiştirilmesi ve bölgede verilen tarihi mücadelelerin önemine yakışır şekilde bir “Şehitlik Abidesi” yapılmasını talep etmektedir.
İlgili konuda gerekli başvurular Cumhurbaşkanlığına, İlgili Bakanlıklara, Artvin Valiliğine ve Arhavi Kaymakamlığına iletilmiş, ancak herhangi bir sonuç alınamamıştır.
Bu Bağlamda;
Artvin ili Arhavi İlçesine bağlı Balıklı Köyü sınırlarını çevreleyen ve Balıklı Ormanları olarak isimlendirilen bölge hakkında bugüne kadar Bakanlığınıza ulaşmış kaç adet başvuru vardır? İlgili konulardaki başvuruların akıbeti nedir?
Arhavi Halkının talepleri doğrultusunda Balıklı Köyü sınırlarını çevreleyen ve Balıklı Ormanları olarak isimlendirilen bölgenin isminin “Balıklı Şehitleri Ormanı” olarak değiştirilmesi ve bölgede “Şehitlik Abidesi” yapılması yönünde yürütülen her hangi bir çalışma var mıdır? İlgili çalışmalar hangi aşamadadır?
Arhavi Halkının ilgili talepleri doğrultusunda gerekli düzenlemelerin yapılması adına bir takvim açıklar mısınız?”
Eda Başar Özkan