Ardanuç Atatürk İlkokulu ziyareti Ardanuç Atatürk İlkokulu ziyareti


Kadın Futbol Bölgesel Yardımcı Hakemi Selenay Çakmak, Futbol sahalarında kadına bakış açısına dair merak edilenlere ve kadın hakem olarak yaşadıklarına dair bilgiler verdi.
Futbol il hakemi ve bölgesel yardımcı hakem Selenay Çakmak il hakemliğine yükselmek için aşılması gereken aşamaları aktardı: “Aday hakemlikle başlayıp hakemliği aldıktan sonra bölgeselliğe yükselme sürecimiz oluyor. Adaylık hakemliğini almamız belli bir süreçte sınavdan ve atletik testten geçmeyle olan bir durum. Bunları çok iyi şekilde atlattığımı düşünüyorum il hakemliğimi alana kadar. İl hakemliği aldıktan, o sahaya çıktıktan, artık ben lisanslı bir hakemim dedikten sonra çevredeki insanların sahaya bakışı, kadın hakemlere bakışının değiştiğini fazlasıyla gördüm. Daha sonrasında olumlu ve olumsuz yorumlar kesinlikle oluyor. Daha çok olumlu yorumlar beni destekleyen insanlar sayesinde evet ben bu işi yapabilirim, ben bu işi yürütebilirim dedim. Başta ailem olmak üzere il hakem kurulu başkanımız hepsi destek çıktılar, sağ olsunlar. Atletik setlere gidiyoruz, seminerlere katılıp sınavlara giriyoruz, kısım kısım yükseliyoruz. Daha çok yükselmek istiyoruz, bunun için çaba sarf ediyoruz. Özellikle kadın yapamaz kelimesini ortadan kaldırmak istiyoruz, bunun için buradayız, bunun için sahalardayız, artık bu durumun kalkmasını istiyoruz, kadın aklına koyduğu her şeyi yapabilir, bu yüzden devamını da getireceğiz”
Kadınların da sahalarda ön planda olabileceğini ve kadının olduğu yerde saygının daha fazla olduğunu belirten Çakmak, “Sadece erkek yapar olgusu değil de kadınlarda yapabilir, biz de bu güce sahibiz, biz de bu işi yapabiliriz düşüncesiyle başladık. Çünkü cinsiyetçiliğe gerek yok bir kadın da bunu başarabilir. Kadının olduğu yerde saygı biraz daha fazla oluyor, küfür ve argo daha geri planda kalıyor. Ortama saygınlık kazandırmak adına kadınların sahada olması beni mutlu ediyor. Barışçıl bir ortamın sağlanması için kadın hakemlerin bu sektörde olması lazım. Mesela çoğu erkek hakemin üzerine yürüyen sporcularımız da oluyor, biz kadınlar olduğumuz zaman bu tür şeyler hiçbir şekilde yaşanmıyor, gerçekten bu platformda daha fazla yer almamız gerekiyor” diye konuştu.
Ecem Aslan