Murgul halkından Deniz’e destek  Murgul halkından Deniz’e destek 


‘Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi’ sabah 10.00 akşam 18.00 saatleri arasında hizmet verecek
Çanakkale savaşı anlatacak olan, içerisinde savaş eserleri, belgeseller ve görseller bulunan dış sesle birlikte ambiyans bütünlüğü sağlayarak Çanakkale savaşları ruhunu tüm halka aktarmayı hedefleyen mobil müze Artvin’e geldi.
‘Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi’nin’ bu seferki durağı Artvin oldu. 3 gün boyunca valilik önünde Bulunan Milli İrade Meydanında ziyaretçilerini ağırlayacak olan Mobil Müze sabah 10.00 akşam 18.00 saatleri arasında hizmet verecek.
Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi proje koordinatörü Engin Karataş, Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi’nin amacını anlatarak şu ifadeleri kullandı: “Artvin Valiliği önündeki mobil müzemizi Artvin halkının ziyaretine açmış bulunuyoruz, sabah 10’dan akşam 6’ya kadar müzemiz açık olacak. Müzemizin içerisinde 7 ayrı vitrin bulunmakta bu vitrinlerde Çanakkale savaşı anlatılmakta, vitrinin içeriğinde savaş eserleri, belgeseller ve görseller bulunmakta dış sesle birlikte ambiyans bütünlüğü sağlanarak Çanakkale savaşları ruhunu tüm halkımıza aktarmayı hedefliyoruz. Pandemi süreci sebebi ile tüm önlemlerimizi almış bulunuyoruz, içeriye toplam 10 kişi alıyoruz ateş ölçümümüz, maske kontrolümüz, el dezenfektanlarımız ve yerlerde sosyal mesafeyi belirten etiketlerimiz bulunmaktadır. 3 gün boyunca Artvin Valiliğinin önünde bulunacağız, 2 Temmuz 2020’de al sancağın dalgalandığı her yerde Çanakkale diyerek Türkiye turumuza başladık, şu anda ilk turumuzu bitirdik ikinci turumuzda da yine tüm milli duygularımızı Türkiye’ye aktarmaya devam ediyoruz, tüm Artvin halkını da bekliyoruz.”
Mobil Müzeyi ziyarete gelen 85 yaşındaki bir vatandaş yaşadığı coşkuyu gözyaşlarıyla şu şekilde ifade etti: “Bu müzeyi Artvin’e getirenlerden teşekkür ederim. İnsanın tüyleri dikenleniyor bunları görünce ağlamamak mümkün değil. Türk askerleri her zaman iyi ki varsınız sağ olun, var olun. Sizler olmasaydınız bizler olmazdık, yaşasın Türkiye Cumhuriyeti, yaşasın Mustafa Kemal Atatürk.”
Müze içeriğinden etkilenen ziyaretçilerden A.B, “biz gençler bize böyle vatan emanet eden ataları olduğu için çok şanslıyız. Çanakkale emsali görülmemiş bir savaşın emsali görülmemiş başarısıdır. Daha önce Çanakkale’ye gitme şansım oldu inanılmaz farklı bir duygu. Gitmeyen kişiler kesinlikle gitsinler. Böylesi küçük alanda bunları görüp duygulananlar orada çok daha farklı duygulara kapılacaklardır eminim. Bu arada böyle bir düşünceyi hayata geçiren herkese de çok teşekkür ederim” dedi.
HATİCE DİLER