Dalgıçlar denizde takılı kalan ağları çıkardı  Dalgıçlar denizde takılı kalan ağları çıkardı 


Vali Doruk, “Cumhuriyet, küllerinden yeniden doğan bir milletin diriliş destanıdır.”
Cumhuriyetin 98. kuruluş yıl dönümü kapsamında Artvin’de kutlama töreni düzenlendi.
Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezinde gerçekleşen program saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla devam etti.
Programda konuşma yapan Vali Yılmaz Doruk, Türk Milletinin İstiklal ve istikbaline bağlılığına dikkat çekerek şunları söyledi: “Bugün, bin bir emekle kurulan Cumhuriyetimizin 98’nci yıl dönümünü kutlamanın gururunu hep birlikte yaşıyoruz. Sizlerle birlikte tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramı’nı tebrik ediyorum. Bu güzel günde sevincimize ortak olan herkese şükranlarımı sunuyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Cumhuriyetimizin kuruluşunda görev üstlenen tüm kahramanlarımızı saygıyla yad ediyorum.
Cumhuriyet, küllerinden yeniden doğan bir milletin diriliş destanıdır. Yedi düvele karşı sapasağlam ayakta olduğumuzu haykırışımızın adıdır Cumhuriyet. Dünyada, bizim gibi binlerce yıllık kesintisiz devlet geleneğine sahip bir millet yoktur. İstiklal ve istikbalimize olan bağlılığımız bizi diğer milletlerden ayıran en önemli özelliğimizdir.
Türk milleti, esir yaşamaktansa ölmeyi tercih eder. O yüzden, aziz milletimiz tarihin her safhasında hür ve onurlu yaşamıştır. Milli birlik ve beraberliğimize yönelen her türlü tehdide karşı duruşumuz, ya istiklal ya ölüm olmuştur. Böylesine onurlu bir milletin ferdi olmakla ne kadar iftihar etsek azdır.
Karakteri bağımsızlık olan bu asil millet, tarih boyunca nice şanlı zaferlere imza atmıştır. Malazgirt, Kut’ül- Amare ve Çanakkkale bu zaferlerin en güzel örneklerindendir. Topyekûn bir varoluş mücadelesi vererek cumhuriyetle taçlandırdığımız İstiklal Harbi’de bunlardan biridir. Kahraman ecdadımızın tüm imkansızlıklara rağmen burada gösterdiği azim ve kararlılık tüm dünyaya örnek olmuştur. Türk milleti, kurduğu yeni devletiyle bu coğrafyadaki kadim varlığını ebedileştirmiştir.
Türkiye Cumhuriyeti, 98 yıldır yaşattığımız ve inşallah asırlar boyu yaşatacağımız son devletimizdir. Bağımsızlığımızın simgesi olan Cumhuriyet, en kıymetli emanetimizdir. Milletimizin ortak eseri olan bu emanete sahip çıkmak hepimizin müşterek görevidir. Onu, muasır medeniyetler seviyesine çıkarma yolunda durmadan çalışacağız. Son devletimiz olan Türkiye Cumhuriyetini ilelebet payidar kılacağımıza yürekten inanıyorum. Bu duygularla, Cumhuriyet Bayramımızı bir kez daha en içten dileklerimle kutluyorum. Başta cumhuriyetimizin banisi gazi mustafa kemal atatürk olmak üzere, bu toprakları bizlere vatan kılan aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize sağlıklı uzun ömürler diliyorum.”
Program halk oyunları gösterisiyle sona erdi.
Törene Vali Yılmaz Doruk’un yanı sıra Ak Parti Artvin Milletvekili Av. E.Erkan Balta, İl Garnizon Komutanı Piyade Albay Mehmet Özgül, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin , Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Yunus Emre Büyükyurt, Emniyet Müdürü Sinan Ergen, Jandarma Komutan Vekili Jandarma Albay Barış Kılıç, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.
Konuşmaların ardından öğrenciler tarafından şiirler okunurken devamında, çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ve sporculara ödüller verildi.
AVBM