Yavuz’dan orman kesimine karşı mücadele Yavuz’dan orman kesimine karşı mücadele


Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezi 15 Temmuz Salonunda panel düzenlendi
Çoruh Üniversitesinde Cumhuriyetin kuruluşunun 98. Yıldönümü etkinlikleri kapsamında “Bir Uygarlık Hamlesi Olarak Cumhuriyet" temalı panel düzenlendi. Panele, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nuri Yavuz, Karadeniz Teknik Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ahmet Köksal ve Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Cihan Kara konuşmacı olarak katıldı.
Panelde Prof. Dr. Nuri Yavuz cumhuriyetin tanımı ve “devlet ve millet” mefhumları ekseninde cumhuriyetin toplumumuzda meydana getirdiği değişimleri değerlendirdi. Cumhuriyeti Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kelimeleri ile tarif eden Prof. Dr. Yavuz, çağdaş bir yönetim biçimi olarak cumhuriyetin tüm vatandaşlara sağladığı faydalar hakkında açıklamalarda bulundu.
Doç. Dr. Ahmet Köksal ise milli ve manevi değerlerin harmonisi bağlamında Cumhuriyetin temelleri ve Milli Mücadele Döneminin siyasi gelişmeleri hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Doç. Dr. Köksal, Cumhuriyet çizgisinde geçmişin getirdiği birikimin geleceğe taşınması ve müreffeh bir toplum hedefine ulaşılması ve bağımsızlığın ilelebet korunabilmesi adına atılacak adımlar hakkında değerlendirmelere yer verdi.
Dr. Öğr. Üyesi Cihan Kara ise dönemin toplumsal yapısı ve siyasi gelişmelerinin edebiyat ve fikri akımlara yansımaları hakkında çeşitli örneklere yer verdi. Cumhuriyet kavramı ve cumhuriyetin kazanımlarının resmedilmesi, savaşlar ve bu savaşların etkisiyle şekillen toplumsal anlayışın ve siyasi gelişmelerin edebiyattaki izleri gibi konularda çeşitli eserleden alıntılar yapan Dr. Öğr. Üyesi Kara, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde milletin egemenlik mücadelesi ve sömürgeci devletlere karşı dik duruşu hakkında betimlemelere yer verdi.
Artvin Vali Vekili Onur Özaydın, Baro Başkanı Ayla Varan, Üniversitemiz Rektör Vekili Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersoy ile protokolden davetliler ve öğrencilerin takip ettiği program, soru-cevap bölümünün ardından tamamlandı.
Etkinlik sonrasında konuşmacılara plaket ve teşekkür belgeleri, Vali Vekili Onur Özaydın ve Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu tarafından takdim edildi.
AÇÜ