22-24 Eylül tarihleri arasında Hopa Kopmuş sahili açıklarında “ resif” projesi gerçekleşti.

İstanbul Üniversitesi Su Altı Bölümü ve Ordu Üniversitesi Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Hocaları ve 11 dalgıç eşliğinde en önemli avlak ve mera yeri olan kopmuş bölgesinde sürdürebilir kıyı ve olta balıkçılığı için resif projesi çalışması gerçekleşti.

ddalgıç eyyy24

Kopmuş sahili açıklarında gerçekleşen projede dalgıçlar deniz polisleri eşliğinde dalış yaparak denizde takılıp kalan ağları çıkardılar.

Karaya oturan yük gemisi sahilde bekletiliyor Karaya oturan yük gemisi sahilde bekletiliyor

Gerçekleşen projeye katılım gösteren İstanbul Tıp Fakültesi Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Akın Savaş Toklu, deniz yaşam alanını etkileyen ağlar için şu sözleri dile getirdi  “Yıllar içinde orada takılıp kalan ağlarla bu doğal resif alanı tamamen kaplanmış vaziyette. Deniz yaşam alanı etkilenmiş vaziyette. Buradaki ağların temizlenmesiyle buradaki canlılık artacaktır. Gördüğümüz manzara bizi fazlasıyla üzdü. Ağlara takılmış ölmüş balıkları gördük. Yengeçler takılmıştı. Buradaki ağların temizlenmesi gerekiyor. Doğal resif olarak altta bir yapı var zaten bu ağlar kaplayınca deniz yaşamı bundan olumsuz şekilde etkilenmiş. Bu ağlar nedeniyle balıklar orada barınamıyor.”

dalgıçç ey 24 (2)

Projede koordinatörlük yapan Tayfun Karaali, denizin dibinde gırgır ağlarının dolu olduğunu tespit ederek çalışma başlattıklarını belirtti. Karaali konuşmasında  “Yapılan tespitlerde çok önemli doğal bir resif alanına sahip olduğumuz ortaya kondu. Bunun dışında deniz dibinin yıllar içinde gırgır ağları ve diğer kıyı balıkçılarının ağlarıyla dolduğunu dalgıçlarımız ve bilim insanlarımız tespit etti. Resif projesinin deniz dibinin temizlenmesinin ardından hayata geçirilmesini ortaya koymuş olduk” ifadelerine yer verdi.

Haber: Eda BAŞAR ÖZKAN

dalgıçç ey 24 (3)