Her yıl 8 Mart’ta kadın hakları ve özgürlük için yürüyüş yapan kadınlar, bu yıl Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen hemcinsleri için yürüdü.

Hopa’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü yürüyüşü için ilçenin cadde ve sokaklarını dolduran kadınlar bu yıl da meydanlardaydı.

TFF temsilcisinin raporuna istinaden verilen ceza spor muhabirlerini çileden çıkardı. TFF temsilcisinin raporuna istinaden verilen ceza spor muhabirlerini çileden çıkardı.

Depremlerden etkilenen kadınların sorunlarına da dikkat çekilen yürüyüşte rantçı sistem sonucu ölen yurttaşlar unutulmadı.

“Yaşadığımız kader planı değil rant düzenidir!”

Cumhuriyet meydanında kadınlar adına basın açıklaması yapan İlkay Yılmaz, “Türkiye’nin 11 kentini vuran ve 50 bine yakın yurttaşın can verdiği depremin gölgesinde 8 Mart’ı gerçekleştiriyoruz. Depremin üçüncü günü deprem bölgesinde cumhurbaşkanı ‘Olanlar hep oldu, bunlar kader planının içinde olan şeyler.’ dedi. Yaşadığımız kader planı değil rant düzenidir! Deprem ülkesi olan ülkemizde şehirler hep rant, yolsuzluk, rüşvet çarkı üzerinden inşa edildi. Tek adam rejiminin hantallaştırdığı devlet aygıtı depreme çok geç müdahale etti, yardım sağlama görevi olan Kızılay AHBAP’a çadır sattı. Ülkenin başına gelen bu felaketin sorumlusu önlem almayan, göz yuman, rant uğruna insan hayatını hiçe sayan iktidar ve yandaşlarıdır! Yaşanan ölümlerin ve yıkımın sorumluların derhal istifa etmelidir.” dedi.

“Depremin en yıkıcı etkilerini kadınlar ve çocuklar yaşıyor”

“Geçtiğimiz bir ayda gördük ki depremin en yıkıcı etkilerini kadınlar ve çocuklar yaşıyor. Kadınlar kalacak yer bulamıyor; soğuk, açlık, güvenlik gibi sorunlarla mücadele etmek zorunda bırakılıyor.” diyen Yılmaz, “Zaten yoksullukla mücadele eden kadınlar deprem sonrasında iyice mülksüzleşip, yoksullaştı. Deprem bölgesinde yemek yapmak, soba kurmak, çocuk bakmak gibi işler depremzede kadınların sırtına yükleniyor. Deprem sonrası artan hijyen sorunlarıyla birlikte kadınların bakım emeği yükü katlandı, ped ve hijyen ürünlerine olan ihtiyaçları arttı. Kadınlar tuvalet, duş gibi alanlarının uzakta olması, geceleri buraların güvenli olmaması sebebiyle yıkılma riskli evlerinde bu ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyor. Tuvalet ve duş gibi alanlarda kadınlar her an tacize, tecavüze, şiddete uğrama korkusu yaşıyor. Yine çadırların kilitlenememesi ve güvenli alan eksikliği nedeniyle kadınların, LGBTİ+ların ve çocuklar tedirginlik içinde yaşıyor. Kadınlara güvenli alan sağlayamayan iktidar, kadına yönelik şiddetin ve cinayetlerin sorumlusudur!” ifadelerini kullandı.

“Laik bir ülkeyi kadınlar kuracak”

Ülkenin koca bir cenaze evine çevrildiğini vurgulayan Yılmaz, “Yaşadığımız bu felakette din tüccarları sahne alarak halkın öfkesini kaderle, dinle baskılamaya çalışıyorlar. Bölgede çadır yokken mescit konteynerleri, çocuklar için kuran kursu çadırları gönderenler “manevi rehberler” ve din görevleri ile halkı kaderciliğe çağırma peşinde. Enkaz altında binlerce insan varken tüm ülkede sela okutanlar ülkeyi koca bir cenaze evine çevirdiler. Diyanet “evlat edinilen depremzede çocuklarla evlenilebilir” fetvasıyla sapıklığı özendiriyor. Bu din bezirgânlarına geçit vermeyeceğiz, laik bir ülkeyi kadınlar kuracak!Depremzede çocuklar tarikat yurtlarına yerleştirildi. Gaziantep'ten Sakarya'ya getirilen dokuz çocuk İsmailağa Cemaatinin kuran kursuna yatılı olarak verildi. Ülkenin Aile ve Sosyal Politikalar Bakan’ı ise sadece yalanlamakla ve bu konuyu gündeme getirenleri suçlamakla yetindi! Çocukları karanlığınıza teslim etmeyeceğiz!” şeklinde konuştu.

“Kadın dayanışması yaşatır”

Depremlerin ve kadın cinayetlerinin kader olmadığı vurgusunu yapan Yılmaz, “Depremde yaşanan yıkım ve ölümler nasıl kader değilse kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet de kader değildir. Depremde gerekli tedbirleri almayan, depremde yıkılmayacak şehirleri kurmanın politikasını yürütmeyenler; kadın cinayetlerini ve şüpheli kadın ölümlerini durdurmak için de gerekli politikaları hayata geçirmeyenler, İstanbul Sözleşmesi’nden imza çekenlerdir.Kadın dayanışması yaşatır! Bizler biliyoruz ki tarih direnen kadınların mücadeleleriyle yazılıyor. Bizi mahkum etmeye çalıştığınız bu enkazdan kadınların dayanışmasıyla özgür ve eşit bir dünya kurarak kurtulacağız!” diye konuştu.

5f064c12-ed10-414e-8b7c-094a6cc32b85