Yemyeşil vadilerin, ormanların ve berrak suların sınırsızca sunulduğu Kameni mevkiinde bulunan Tatil Köyü Artvin’in Borçka ilçesinde, Düzköy Kameni Mahallesi’nde hizmete girdi.

Deniz bebek için kermes düzenlenecek  Deniz bebek için kermes düzenlenecek 

Daha önce balıkçılık işletmesi ile faaliyette olan 2015 yılından yaşanan sel felaketinde zarar gören işletme bu kez doğayla bütünleşen bir yol seçerek “Kameni Tatil Köyü” ile hizmet vermeye başladı.

kamenii borçka ey16 (3)

Ahşap ve taşın birlikteliğiyle kurulu olan Kameni Tatil Köyü, sadece göze değil, ruha da hitap ediyor. Kameni Vadisi’ni, Hopa ve Borçka’nın akciğeri olarak nitelendiren işletme sahibi Tuncer Merttürk, HES projelerine karşı verdiği mücadeleyi kazanarak, vadisini koruma altına aldığını belirtti.

Merttürk, yerel üreticileri destekleyerek, el emeği organik meyve ve sebzeleri doğrudan turistlere sunmayı planlıyor. Suyun ve kuş seslerinin eşliğinde yoğa ve doğa yürüyüşüne çıkma imkanı sunan Kameni Tatil Köyü inzivaya çekilecek vatandaşlar için meditasyon yapma imkanı yarattıklarını aktardı. Merttürk “Bizim burada bir HES projesi vardı biz onunla çok mücadele ettik ve en son iptal ettirdik. O projenin iptalinden sonra bu vadinin turizm vadisi olma yolunda adımlar attık. Kameni özel bir bölge Macahele emsal bir bölge inancında olduk. Borçka Belediyesinin içme suyu bu havzadan karşılanıyor, tesisimizin olduğu yerde hiçbir yerleşim yeri yoktur. Tamamen bakir ve doğal yapısı ile dereden akan suyunu kana kana içebilirsiniz. Deremizde alabalığımız ve burada yetişen meyve sebze hepsi organik bu sebeplerden ötürü vatandaşları bekleriz” diye konuştu.

kamenii borçka ey16 (1)

Psikolog Tunas Merttürk, bu iddialı projede babası ile birlikte; insanları şehir hayatının karmaşasından, doğada inzivaya çekilerek iç huzurunu bulabilecekleri bir ortam oluşturmayı hedeflediklerini aktardı.  Tunas Merttürk konuşmasının devamında “Doğanın içerisinde sadece dere sesi ve kuş sesi içinde o sakinliği, iç huzuru bulabileceklerini düşünüyorum. Yoğa ve yürüyüş aktiviteleri insanı aslında şehir keşmekeşinden kurtaran doğanın içinde alan tanıyan bir ortam oluşturmak istiyoruz. Gelen insanı telefondan, televizyon ve şehir gürültüsünden uzaklaştırıp burada tamamen doğanın içerisinde nasıl var olabilir, kendi için ne üretebilir onu göstermek istiyorum. Alıştık her yere araba ile gidiyoruz ben buraya geleni yürütmek istiyorum, alıştık hep önümüze geleni kullanıyoruz onun yerine kendimiz üretebiliriz bunun için eyleme dökülen işlerle insanların buradan mutlu ayrılabilmesini istiyorum” ifadelerine yer verdi.

Haber:  Emine OCAKÇI