16 yaşındaki genç sonsuzluğa uğurlandı 16 yaşındaki genç sonsuzluğa uğurlandı


Geleneksel gazetecilik tecrübesinin, dijital gazeteciliğe aktarılması konusunda Basın mensuplarına eğitim düzenlendi.
Basın İlan Kurumu (BİK) tarafından Artvin, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt ve Rize’de yayın yapan gazetelerin çalışan ve temsilcilerine yönelik “Dijitalleşme ve Sosyal Medya Yönetimi” konulu online eğitim düzenlendi.
BİK İnsan Kaynakları Müdürlüğü tarafından BİK Şube Müdürlükleri işbirliğiyle düzenlenen online eğitimler kapsamında resmi ilan ve reklam yayınlama hakkı bulunan gazetelerin yetkilileri, çalışanları; BİK Kurumsal İletişim Müdürü Türker Çeltik’in eğitimine katıldı.
BİK Kurumsal İletişim Müdürü Türker Çeltik tarafından verilen “Dijitalleşme ve Sosyal Medya Yönetimi“ konulu online eğitimde gazetelerin web siteleri için trafiğin önemi, arama motorları ve sosyal medya yönetimi, haber üretimi sürecini kolaylaştıran dijital uygulamalar ve Google web araçlarının kullanımı konuları ele alındı.
Dijitalde haber içerikli yayın yapanlar için mobile duyarlı tasarım, güçlü bir yazılım ve Google News kaydının olmazsa olmaz olduğunu belirten Çeltik, Google Analytics, Google Search Console, Google Trends, Google Ads ve Google Adsense araçlarının kullanım alanları hakkında bilgiler vererek çevrimiçi habercilikte kullanılması durumunda yayıncılara kazandıracağı avantajlardan söz etti.
Türker Çeltik eğitiminde; yerel gazetelerin, özellikle kendi bölgeleriyle ilgili haber yapmalarının faydalı olacağını, büyük haber sitelerinden bu anlamda farklılaşarak, rekabet üstünlüğü elde edeceğinin altını çizdi.
Geleneksel gazetecilik tecrübesinin, dijital gazeteciliğe aktarılmasıyla sektörün daha zengin bir yapıya erişeceğine inandığını, düzenlenen eğitimlerin de bu görüşü temel aldığını belirten Çeltik, programların devam edeceğinin bilgisini verdi.
Maşite Okur