Müftü Önal'dan veda ziyareti Müftü Önal'dan veda ziyareti


Artvin’de esnaflık yapan iki kuzen yıllar sonra ikinci hayallerini de gerçekleştirdi.
Çocukluk hayalleri olan oto kiralama dükkanını açarak Kendi işinin patronu olan Berkan Kırçiçek ve Mehmet Eren Yılmaz kuzenler yavaş yavaş büyümeye devam edeceklerini belirttiler.
Tır işletmeciliği hayallerini yakın zamanda hayata geçirdiklerini söyleyen kuzenler ikinci hayalleri olan oto kiralama ile esnaflığa adım attıklarını ve yavaş yavaş büyümeye devam edeceklerini belirttiler.
“Herkes bizi tanısın çevremiz olsun istiyoruz”
İndirimlerle müşterilere yardımcı olmaya çalıştıklarından bahseden Yılmaz, “Şuan üç taksimiz, iki vip aracımız var. Gücümüz yettiği kadar yetirmeye çalışıyoruz. İşyerimizde ki şartları esnek tutuyoruz. Müşterinin isteğine göre değişiyor. Bazen saatlik bazen günlük. Öğrenci indirimi de yapıyoruz. Şehir dışından gelen arkadaşlar oluyor. Öğrenciler oluyor biz hem güler yüzle hem de indirimlerle yardımcı olmaya çalışıyoruz. Aldığımız geri dönütlerde gerek teşekkürler gerek tebrikler işimizi iyi yaptığımızı gösteriyor. Dediğim gibi piyasaya göre uygun veriyoruz, yeni geldiğimiz için. Herkes bizi tanısın çevremiz olsun istiyoruz. İnşallah da başaracağız.
Biz araçlarımızı genelde boş tutuyoruz müşteri kendi ihtiyacı kadar araca benzinini atıyor o yüzden bizim açımızdan çokta sıkıntı olmuyor.
Sistem üzerine çalışıyoruz. Bir yazılım firmasıyla çalışıyoruz. Müşteri geliyor. Eğer müşterinin ehliyet açısından bir sıkıntısı varsa ehliyet olmama veya ceza sistem otomatik olarak araç vermiyor. Sözleşmemizi iki rent a car koyduğu kurallara uygun imzalıyoruz. O konuda şuana kadar sıkıntı çıkmadı şükür” diye konuştu.
Yılmaz, “Mutluyuz açıkçası. Ailelerimizde zaten ticaretin içinde bulunan kişiler. Yaşımız küçük ama büyüklerimizin bıraktığı izler var. En güzeli de şu bir insan bence kendi işini yapmalı. Kendi işinin patronu olmak gerçekten çok güzel. Bize az olsun öz olsun mantığı hakim. Ailemizim bize çok büyük bir desteği oldu hem maddi hem manevi. Onlar bize güvendiler. Bizde işimizi riske atmıyoruz evet her şey bilgisayarda kayıtlı ama ne olur ne olmaz defterimize de kaydediyoruz her şeyi. Takip ettikten sonra yapamayacağımız şey yok bu bizim için geçerli değil herkes için geçerli.
Bizim kuzenin Borçka’da bir nakliye şirketi var. Tabi biz bu işe kurduğumuzda isim arayışına girdik. Germage'nin anlamı da dolu dolu demek. Bir gün fiyat araştırması yapıyoruz araç kredisi için. Sonra şirketinizin ismi ne diye sordular bize, biz birbirimize bakıyoruz ama acil lazım. Biz sizi arayacağız dedik. Kuzenlerle arayışa girdik. Hiçbir şey bulamadık en son dedik Germager olsun öyle kaldı” şeklinde konuştu.
Eda Başar Özkan