Kemalpaşa’da sosyalleşmek için seçenek yok Kemalpaşa’da sosyalleşmek için seçenek yok


Hopa’da ve Kemalpaşa’da yaşayan kadınlar kültürlerini devam ettirmek için kooperatif kurarak üretime başladılar.
Resmi kuruluşu 11 Ekim’de gerçekleştirilen Kooperatifte Laz böreği seri üretimine geçildi.
Hopa Ticaret ve Sanayi Odası ile Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansının (DOKA) ortak projesiyle halk eğitimde eğitimler alan kadınlar böreğin üretimine başlamış durumda. Börekle birlikte hamsili ekmek de yapan kadınlar kısa bir süre önce marka ve patent çalışmalarını da tamamladılar. Hopa’da ve Kemalpaşa’da yaşayan kadınların kültürlerini devam ettirmek için başladıkları bu iş çalışma yaşamına girmelerinin de bir olanağı olmuş. Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan’ın ziyaretiyle birlikte bir araya geldiğimiz, kooperatif kurarak yollarına devam eden kadınlarla böreği yaptıkları mutfakta buluştuk.
Üretime katkı sunan Ayşe Altunkaya da Kemalpaşa’da yaşıyor. İki çocuk annesi olan Altunkaya, “Daha önce ücretli bir işte çalışmıyordum. Sonra kursa katıldım. Arkadaşlarla güzel bir ortam oluşturduk. Üretime geçtik, başardık. Daha da başarılı olacağız. Hepimiz kendi imkanlarımızla buraya geliyoruz, bütçe de imkanlar da belli. Maddi olarak sıkıntılar yaşıyoruz ama buradayız. Üretmek bize çok şey katıyor. İnsanlarla artık iletişime geçiyorsun doğal olarak da kadında öz güven artıyor” diye konuşuyor.
Nilgün İskender ise bir arkadaşının tavsiyesiyle başladığını anlatarak devam ediyor: “Denemek istedim, başarılı oldum. Daha yeniyiz. Çalışmıyorken de aktiftik, sürekli kurslara falan gidiyorduk ama böyle bir ortam yaratılmamıştı. İyi olacağımızdan eminim, kadınlar tutuğunu koparır.”
Kooperatifin resmi kuruluşunun 11 Ekim’de gerçekleştiğini söyleyen Kooperatif Başkanı Neziha Topaloğlu, 2017 yılında coğrafi işaretleme için müracaat ettiklerini 2019 yılında tescillerini aldıklarını belirtti. “Şimdi de coğrafi işaretli patentli Laz böreğini üretmeye başladık. Kooperatifin resmi kuruluşu 11 Ekim’de oldu, daha çok yeniyiz. Esnafımız destek veriyor. Kemalpaşalı kadınlar da bunun içinde, güzel bir çalışma ortamı oluştu bizim için.” Dedi.
Kadir Yılmaz