Artvinli gençlere ufuk açtılar Artvinli gençlere ufuk açtılar


Okul ve kurumlarında gıda denetimini yapacak denetçilerine seminer verildi
Hopa Anadolu İmam Hatip Lisesi toplantı salonunda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü İşyeri Sağlığı ve Güvenliği İlçe Koordinatörü Yaşar Özkan tarafından gıda denetimi eğitimi verildi.
Okul kantinlerinde satılacak gıdalar ve eğitim kurumlarındaki gıda işletmelerinin hijyen yönünden denetlenmesi konulu 2020/8 sayılı genelge doğrultusunda Hopa okul ve kurumlarında gıda işletmelerinin denetimini yapacak okul denetçilerine seminer verildi. Seminer Hopa Anadolu İmam Hatip Lisesi toplantı salonunda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü İşyeri Sağlığı ve Güvenliği İlçe Koordinatörü Yaşar Özkan tarafından verildi.
Temel eğitim ve ortaöğretim yaş grubundaki çocuklarda kontrolsüz bir şekilde tüketilen enerji değeri yüksek, besin değeri düşük yiyecek ve içeceklerin yetersiz, dengesiz beslenmeye bağlı olarak şişmanlık (obezite), zayıflık, kemik/diş sağlığı bozuklukları, çeşitli vitamin ve mineral yetersizliklerine neden olduğu ve yetişkinlik döneminde görülen bazı kronik hastalıklara (kardiyovasküler hastalıklar, diyabet, bazı kanser türleri vb.) zemin oluşturduğu bilinmektedir. Bazı bulaşıcı hastalıklar ile gıda zehirlenmelerinin kaynağını gıda güvenilirliği kurallarına uyulmadan üretilen, satışa veya tüketime sunulan gıda maddeleri teşkil etmektedir.
Öğrenci, kursiyer ve çalışanlara (kantin/kooperatif yemekhane, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde) doğru beslenme alışkanlıkları kazandırılması, sağlıklı beslenme ortamları oluşturulması ve bunların güvenilir gıdaya erişimleri konusunda bazı önlemlerin alınması zorunluluk haline geldiğinden okul, ilçe ve il denetleme komisyonları oluşturulmuş ve denetim faaliyetleri başladı.
Hopa Milli Eğitim Müdürlüğü