CHP Kemalpaşa’da bayrak değişimi yaptı CHP Kemalpaşa’da bayrak değişimi yaptı


Pandemi sürecinde bireylerin evde geçirdiği sürenin artması, bağışıklık sistemini güçlendirme istekleri ve pandemi nedeniyle oluşan kaygı gibi birçok faktör beslenme alışkanlıklarının değişimine neden oldu. Beslenme ve Diyet Danışmanlığı yapan Diyetisyen Çiğdem Küçük sağlıklı beslenme konusunda bilgi verdi.
(Murgul Gazetesi Muhabiri Hatice Diler’in haberine göre;)
Diyetisyen Çiğdem Küçük, pandemi döneminde beslenmenin öneminin arttığını belirterek, Omega-3 açısından zengin ürünlerin ve meyve sebze tüketimine ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi.
Beslenme ve Diyet Danışmanı Çiğdem Küçük, Paketli gıdalardan, hazır ürünlerden, şeker içeriği yüksek besin ve içeceklerden uzak durulması gerektiğine dikkat çekti.
Sağlıklı yaşam için sağlıklı beslenmenin, spor yapmanın önemli olduğunu belirten diyetisyen Küçük, günde en az 15 bin adım atılması konusunda uyarıyor.
Beslenme ve Diyet Danışmanı Çiğdem Küçük, şu açıklamalarda bulundu
“Yeni yılla birlikte gelen kış ayının etkisiyle bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye dayalı antioksidan içeren besinlerin tüketimine özen gösterilmelidir. Örneğin Orman meyveleri, Brokoli, Domates, Havuç, Sarımsak, Ispanak, Yeşil Çay, Kuru Erik. Ödem atmaya ve metabolizma hızlandırmaya yönelik günde 2-2,5 litre su içilmelidir. Meyve sebze tüketimine dikkat edilmelidir. Mevsimine göre meyve sebze seçip günde 3 adet meyve, 2 porsiyon sebze tüketmeye özen gösterilmelidir. C vitamini içeriği yüksek olan meyveler; Kivi, Portakal, Mandalina, Limon, Nar, Ayva, Greyfurt. Kış sebzelerinden Kereviz, Ispanak, Pırasa, Brokoli, Karnabahar, Havuç tüketimi arttırılmalıdır. Paketli gıdalardan, hazır ürünlerden, şeker içeriği yüksek besin ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Omega-3 açısından zengin olan balık haftada en az 1 gün tüketilmelidir. Posa ve lif açısından zengin olan kuru baklagiller haftada en az 2 gün tüketilmelidir. Ara öğünlerde fındık, fıstık, badem, ceviz tüketimine özen gösterilmelidir. Kahvaltıda yemeniz için bir engel yoksa her gün 1 adet haşlanmış yumurta tüketin. Yoğurt, kefir, turşu suyu gibi fermente gıdalar probiyotik açısından zengin olduğu için tüketilmelidir. Egzersiz güne enerjik başlamanızı ve fazla aldığınız kalorinin harcanmasına yardımcı olacaktır. Hedef en az 15 bin adım olsun. D vitamini kış aylarında en çok eksikliği görülen vitaminlerdendir. Kışın güneşi her zaman görmek mümkün olmadığından ve güneş ışınları eğik geldiğinden, D vitamini oluşumu yetersizdir. Bu yüzden bir doktor tavsiyesi ile yetersizlik durumunda tavsiye ürün kullanılmalıdır. Alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durulmalıdır.”
Sedat Başar