“Halkıma hizmet etmek için adayım”  “Halkıma hizmet etmek için adayım” 


Cumhuriyet Halk Partisi yüksek Disiplin Kurulu Başkanı Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan Sarp Kara Hudut Kapısından kaynaklanan araç yığılmalarının karayolu trafiğini olumsuz yönde etkilemesi nedeniyle, tır kuyruğu sorununu meclise taşıdı.
Ticaret Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı’na yazılı soru önergesi sunan Bayraktutan “Sarp Sınır Kapısı’nda meydana gelen yoğunluğun ortadan kaldırılması açısından en temel çözüm Ticaret Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığının ortak çalışmalarla, gerekli girişimlerde bulunarak; 17.12.2013 tarih ve 28854 sayılı resmi gazetede yayınlanan, 26.11.2013 tarih ve 2013/5677 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla Borçka ilçesi Muratlı mevkiinin daimi yolcu giriş kara hudut kapısı olarak tescil edilen Muratlı Sınır Kapısı’nın alternatif olarak faaliyete geçirilmesinin sağlanmasıdır” dedi.
Bayraktutan konu hakkında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi “Yıllardır yılan hikayesine dönen Sarp Sınır Kapısı’ndaki sorunlar neticesinde araç kuyruklarının Kemalpaşa, Hopa, Arhavi ilçe merkezlerini ve Uluslararası kara yolunu olumsuz etkilediği görüldüğü halde kesin tedbirler neden alınmamaktadır .Sarp Sınır Kapısı’ndaki kilometrelerce uzayan araç kuyruklarının önüne geçmek adına Bakanlığınız nezdinde yürüttüğünüz çalışmalar nelerdir? Yetersiz kalan tır parklarının kapasitesinin arttırılması, düzenlenmesi veya yeni alanlar oluşturulması adına bir çalışmanız mevcut mudur” sorularını sorarak “8 yıl önce kara hudut kapısı olarak tescil edilen Muratlı Sınır Kapısı’nın neden açılmaz. Madem açılmayacaktı, bundan 8 yıl önce neden halka müjdelendi, bu kararlar alındı. Sorunları ötelemek yerine ortadan kaldırmak adına kesin bir çözüm çalışmanız mevcut mudur” ifadelerine yer verdi.
Eda Başar Özkan