Karataş: Süt ve süt ürünlerine yüzde 150’nin üzerinde zam yapıldı Karataş: Süt ve süt ürünlerine yüzde 150’nin üzerinde zam yapıldı

Hopa Kaymakamlığı tırların TIR parkında bekleme sürelerine dair açıklama yayınladı. Hopa Kaymakamlığı yaptığı açıklamada; Sarp Sınır Kapısını kullanan TIR sayılarının iki katına çıkması nedeniyle, TIR’ların bekleme süresinin 5 güne çıktığını duyurdu.
Yapılan açıklamada “Batum ve Kuatisi gibi yakın mesafelerin dışındaki uzak mesafeli yerlere ihracat yapan TIR’ların alternatif gümrük kapılarını kullanmaları hem bekleme süresini azaltacak hem de ihracat yükünün zamanında teslim edilmesini sağlayacaktır.” İfadelerine yer verilerek alternatif yol çağrısı yapıldı.
Hopa Kaymakamlığından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Sarp Kara Hudut Kapsını kullanarak yurt dışına ihracat yapan TIR ve kamyonlar, önceden Esenkıyı ve Kopmuş TIR parklarını kullanmakta iken, Arhavi ilçesi girişinde yeni faaliyete geçirilen TIR parkıyla birlikte TIR parkı kapasitemiz 2 katına çıkartılmıştır.
TIR parkı yazılımı da yenilenerek SMS sistemine geçilmiştir.
Bu sistemle birlikte TIR parkına ilk girenin ilk çıkması sağlanmış, aynı zamanda sıra ihlallerinin ve üçüncü şahısların TIR sırasına müdahalesinin önüne geçilerek adil bir sıra sistemi kurulmuştur.
Yeni ekonomik model ile birlikte son dönemlerde, ticaret hacmindeki artışa bağlı olarak, Sarp Sınır Kapısını kullanan TIR sayıları geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık iki katına çıkmıştır.
Dolayısıyla sayıların artmasıyla birlikte Arhavi ilçesinde bulunan TIR parkına giriş yapan TIR’ların bekleme süresi 5 güne kadar çıkmıştır.
Dış gümrüklerde gümrüğü tamamlanarak bölgemize sevk edilen günlük TIR sayılarına bakıldığında bu sayının da her geçen gün artmaya devam ettiği gözlemlenmektedir.
Bu nedenle Batum ve Kuatisi gibi yakın mesafelerin dışındaki uzak mesafeli yerlere ihracat yapan TIR’ların alternatif gümrük kapılarını kullanmaları hem bekleme süresini azaltacak hem de ihracat yükünün zamanında teslim edilmesini sağlayacaktır.
Kamuoyuna duyurulur.”
Songül Yılmaz