Sene Başı Müdürler Kurulu Toplantısı Sene Başı Müdürler Kurulu Toplantısı


Kafkasör’de Yaban Hayvanları için yemleme çalışması yapıldı
Artvin’de yaşanan kar yağışı dolayısıyla yiyecek bulmakta zorlanan yaban hayvanları için yemleme yapıldı. Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Yemleme çalışmasına katılarak doğaya yem bıraktı.
Kafkasör Yaylası'nda gerçekleşen yemleme faaliyetinde Doğa Koruma ve Milli Parklar Artvin Şube Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince yaban hayvanları için değişik bölgelere ot ve buğday bırakıldı.
Yemleme çalışmasına katılan Artvin Valisi Yılmaz Doruk, gazetecilere açıklama yaptı; Artvin'in yaban hayatıyla da zengin bir şehir olduğunu söyleyen Doruk, "Bugün ilimizin en önemli turizm merkezlerinden olan 1200 rakımlı Kafkasör Yaylası’ndayız. Kafkasör bölgemizde yaban hayatı bakımından zengin bir bölge. Yoğun kar yağışı sonrası, yaban hayvanları yem bulmakta güçlük çekiyor. Böyle durumlarda Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekiplerimizce, yemlemem yapılıyor. Kuşlar ve hayvanlar için doğaya ot ve yem bırakılıyor. Bizde bu çalışmaya katılmış olduk" ifadelerini kullandı.
Doruk, “Kuşlar için özellikle yol kenarlarında ve şehir merkezlerinde yemleme yapılmaktadır. Yemleme çalışmalarında büyük memeli yaban hayvanları için saman, ot, sebze ve meyve artığı, kuşlar için de buğday, arpa ve mısır kullanılmaktadır” diye konuştu. Doruk, yaban hayvanlarının tabi yaşam ortamlarında beslenmesi ve korunması amacıyla 2021-2022 yılında 175 ton yemleme çalışması planladıklarını, bugüne kadar da yaklaşık 6 ton civarında yemlemem yapıldığını söyledi.
Yenileme çalışmasına İl Jandarma Komutanı Mustafa Kılınç, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Yunus Aydemir, İl Afet Acil Durum Müdürü Salih Avcı, ve diğer ilgili personel katıldı.