Borçka’nın ilk fındık değirmeni hizmete girdi Borçka’nın ilk fındık değirmeni hizmete girdi


Çok yakın bir gelecekte Yusufeli’nin baraj nedeniyle sular altında kalacak olması ve yeni yerine taşınırken hatıralarının da su altında kalmaması ve geleceğe taşınması adına hatıra (anı) ve şiir yarışması düzenliyor.
“Yusufeli hatıraları gelecek nesiller ile buluşacak” teması ile yola çıkılan yarışmanın hatıra kategorisinde birinci olana 2 bin 500 lira, şiir kategorisinde birinci olan isme ise 2 bin Türk lirası ödül verilecek.
Yarışmaya son katılım tarihi 29 Ekim 2022 Yarışma sonucunda, birincilik, ikincilik ve üçüncülük dereceleri ile dereceye giremeyen ancak edebî, teknik ve sanatsal açıdan amaca uygunluğu ve ödüle liyakati görülen eserler için ayrı ayrı “Kadir Topbaş Özel Ödülü” ve “Ali Osman Arslan özel Ödülü” verilecek. Yusufeli Belediyesi resmi internet sitesinden duyurulan yarışma için şu ifadeler kullanıldı: “Çok yakın bir gelecekte Yusufeli’nin baraj nedeniyle sular altında kalacak olması ve yeni yerine taşınırken hatıralarının da su altında kalmaması ve geleceğe taşınması adına özellikle sular altında kalacak olan ilçe merkezi ve köylerimize dair anıların yer aldığı bir hatıra (anı) yarışması düzenlenmesi ve bu yarışmaya katılan eserlerin daha sonra bir kitap olarak Yusufeli Belediyesi Yayınları tarafından basılmasına karar verilmiştir. Kimler Katılabilir: Yarışmaya, kendini Yusufelili hisseden, bir şekilde Yusufeli’nde yaşamış, Yusufeli’ne yolu düşmüş, ömrünü Yusufeli’ne adamış, Yusufeli’ne dair söyleyecek sözü olan herkese açıktır. Yaş sınırlaması yoktur.”
Şartname (Yarışma Kuralları Ve Değerlendirme)
Yarışma, kendini Yusufelili hisseden, bir şekilde Yusufeli’nde yaşamış, Yusufeli’ne yolu düşmüş, Yusufeli’ne dair söyleyecek sözü olan herkese açıktır.
Katılımcılar yarışmaya, [email protected] adresinde yayınlanacak olan başvuru formunu doldurup göndererek bireysel olarak başvurmalıdırlar. Başvuru esnasında yarışmaya katılacak eser/eserlerle birlikte katılımcının öz geçmişi ile kendisinin de içinde bulunduğu hatıra niteliğinde bir fotoğraf eklenmelidir.
Yarışmaya Yusufeli temalı hatıra (anı) ve şiir türünde eserlerle katılım sağlanacaktır. Bu kapsama girmeyen nitelikte ve diğer edebî türlerdeki eserler yarışmada dikkate alınmaz.
Yarışmaya birden fazla eserle katılım sağlanabilir. Yarışmaya eser gönderen katılımcılar bu eserin kendilerine ait, özgün bir eser olduğunu beyan ve taahhüt etmiş sayılırlar.
Eserler Türkçe yazılmalıdır. Eserler, Microsoft Word™ formatında, 12 punto büyüklüğünde, Times New Roman fontu kullanılarak yazılmış olacak ve başlık da dâhil olmak üzere toplam 5 sayfayı geçmeyecektir.
Katılımcılar, yaptıkları başvuru ile yukarıda belirtilmiş olan bütün şartları kabul ettiklerini beyan etmiş sayılırlar.
Başvurular; 29 Ekim 2022, saat 23.59’a kadar [email protected] kurumsal mail adresine mail yoluyla veya 0537 851 04 85 no’lu telefona Whatsapp üzerinden gerçekleştirilebilecektir. Yarışma takviminde belirtilen son başvuru tarihinden sonra yapılan başvurular ve teslim edilen eserler kabul edilmeyecektir.
Gürkan Kavasoğlu