Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nde tutuklu TİP Hatay Milletvekili Can Atalay ile ilgili ihlal kararı veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusu bulunması nedeni Ardanuç CHP İlçe Örgütü ve Sol Parti İlçe Örgütü Ardanuç PTT binası önünde basın açıklaması yaptılar.

CHP Ardanuç İlçe Yönetimi Kurulu Üyesi Gürsel Kaya yaptığı konuşmada, ülkedeki halkın yüzde 69’unun adalet sistemine güvenmediğini belirterek “Yargıtay Başkanlığı, son yayınladığı bildiriyle hukuktan, Anayasa'dan yana tavır almak yerine Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin akıl almaz kararından yana bir tavrı benimsedi. Ülkemizde halkın yüzde 69’u adalet sistemine güvenmiyor. Türkiye, hukukun üstünlüğü endeksinde 173 ülke arasında 148’inci sırada. Birileri, 'Can Atalay’ı nasıl tahliye etmeyiz, Anayasa Mahkemesi kararlarını tanımamak için nasıl gerekçeler buluruz' konusunda kendilerine dert edinmek yerine toplumda adalet sistemine güvenmeme oranının yüzde 69’lara çıkmasını, hukukun üstünlüğü endeksinin 173 ülke arasında 148’inci sırada olmasını kendilerine dert etsinler. Posta yoluyla Yargıtay 3. Ceza Dairesi Başkanı’na ve üyelerine tanımadıkları, ihlal ettikleri Anayasa kitabını gönderiyoruz. Onlara Anayasamızı hatırlatma ihtiyacı duyduk” dedi.

Adalet Arayışımız Devam Edecektir”

Türkiye’nin yabancı devletler tarafından anayasası yapılmış bir ülke olmadığını vurgulayan Kaya, yargıtay üyelerine anayasa kitabını göndereceklerini söyledi. Adalet arayışlarının devam edeceğine dikkat çekerek “2023 yılında, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında hukukun üstünlüğünü tesis etmiş, örnek bir demokrasi olduğumuz ile gururlanmamız gerekirken hâlâ yüksek yargı organlarına Anayasa'yı hatırlatma ihtiyacı hissetmemiz, bugün dünden çok daha gerideyiz demektir. Şuanda Artvin’in Ardanuç ilçesi Postanesi’nin önündeyiz. Ülkemizin 147 yıllık anayasa birikimini, hukuk devleti idealini birilerinin dar iktidar kavgalarına kurban etmeyeceğimizi herkesin bilmesini istiyoruz.

“Anayasa'yı fiilen ortadan kaldırmak isteyenler; bizleri, Anayasa'yı, hukukun üstünlüğünü Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten aldığı görevle her ahval ve şerait içerisinde koruyacağımızı, bunun için de her şeyi göze alarak demokratik mücadele yollarını kullanacağımızı bilmelerini isteriz. Türkiye sınırları cetvelle çizilmiş bir ülke değildir. Türkiye, yabancı devletler tarafından anayasası yapılmış bir ülke değildir. Türkiye bir muz cumhuriyeti değildir. Türkiye’nin böyle bir ülke olduğunu zannedenlere ülkemizin 147 yıllık anayasa tecrübesini 100 yıllık bir Cumhuriyet olduğunu her ortamda hatırlatacağız. Burada Yargıtay üyelerine Anayasa kitapçığını göndereceğiz. Adalet arayışımız devam edecek. Demokrasi arayışımız devam edecek. Cumhuriyetimizin kurumlarını korumaya devam edeceğiz. Yaşasın adalet diyoruz. Yaşasın özgürlük diyoruz. Yaşasın tam bağımsız Türkiye diyoruz.” Dedi.

“Demokratik Ülke İçin Ayağa Kalkma Zamanı”

Sol Parti Ardanuç İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Songül İstanbullu ise yaptığı basın açıklamasında “Bizler Sol Parti olarak, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin tutuklu TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’la ilgili ihlal kararı veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasına ilişkin “Yargı eliyle gerçekleştirilmeye çalışılan bu darbe girişimi karşısında eşit, özgür demokratik bir ülke için ayağa kalkma zamanıdır. Tüm yetkinin sarayda toplandığı bu tek adam rejim karşısında hayatın her alanında birleşerek; haklarımızı ve geleceğimizi kazanmak için örgütlenerek mücadele etmek dışında bir yol olmadığı açıktır”

ardanuç basın açıklaması ka16 (4)

 “Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin kararı uzun zamandır her alanda süren hukuksuzlukların üst boyuttaki bir yansımadır. Bu karar tek adam rejiminde anayasanın, hukukun, parlamentonun ve tüm kurumların fiilen ortadan kalkmış olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. Bütün bu kurumlar biçimsel olarak varlıklarını sürdürüyor görünse de tüm yetki ve işlevini kaybetmiştir. Bu karar aynı zamanda çürüyen iktidarın içeride yaşadığı çatışmasının yarattığı ‘devlet’ krizidir. İktidar kendi eliyle yarattığı bu krizi yeni anayasa tartışması ile tek adam rejimi güçlendirmeye yönelik bir fırsata dönüştürme çabası içinde olduğu da çok açık. Bu girişimi karşısında da tüm gücümüzle kararlılıkla duracağız. Yargı eliyle gerçekleştirilmeye çalışılan bu darbe girişimi karşısında eşit, özgür demokratik bir ülke için ayağa kalkma zamanıdır.” İfadelerine yer verdi.

Cam Kırıkları Ardanuç’ta Cam Kırıkları Ardanuç’ta

CHP Ardanuç İlçe Başkanı Eyüp Hafız Uygur, “Oluşan durum bu ülkeyi anayasasızlaştırma çalışmasıdır. Adalet arayışımız ve demokrasi anlayışımız devam edecektir. Bizde bunun için bugün burada toplandık. Anayasa kitapçığını Yargıtay’a göndereceğiz. Katılan bütün halkımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Basın açıklamasının ardından Anayasa Kitapçığını Yargıtay’a gönderdiler.

Düzenlenen basın açıklamasına; Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Eyüp Hafız Uygur, SOL Parti Ardanuç Yönetim Kurulu Üyesi Melice Kaplan, CHP, Sol Parti ve Ardanuçlu vatandaşlar katılım gösterdi.

Haber: Emine OCAKÇI

ardanuç basın açıklaması ka16 (3)