GAZETECİLERDEN BAŞKANLARA ZİYARET GAZETECİLERDEN BAŞKANLARA ZİYARET


Eğitim İş Genel Başkanı Kerem Özbay, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni bir eğitim müfredattı hazırladığını öne sürdü. Eğitim İş Artvin Şube Başkanı Filiz Yılmaz ise hazırlanan müfredat ile laik eğitim bitirmeyi amaçladıklarını söyledi.
Eğitim İş Genel Başkanı Kerem Özbay tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni bir müfredat açıklayacağı ve bu müfredatın MEB Talim ve Terbiye Kurulu’na gönderildiği, onay beklendiği ileri sürüldü. Eğitim İş Artvin Şube Başkanı Filiz Yılmaz www.gundemartvin.com İnternet Sitesine yaptığı açıklamada MEB’in ‘gizlice yürüttüğü’ müfredat çalışmasının son aşamasına gelindiğini amacın ise laik eğitimi bitirmek olduğunu söyledi.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2023’te müfredat değişikliği için harekete geçti. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, müfredat değişikliği kapsamında ders içeriklerinde sadeleştirme yapılacağını ve Aralık 2023’te kamuoyuna açıklanacağını belirtmişti. Ancak 2024 yılının ortalarına gelinmesine karşın müfredat değişikliği ile ilgili bakanlıktan bir açıklama yapılmadı. Bakanlığın dersleri sadeleştirme kılıfı adı altında eğitimde milli ve manevi değerlerin ön plana çıkarıldığı “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” kapsamında müfredat değişikliğine gittiği yönünde iddiayı Eğitim İş Genel Başkanı Kerem Özbay öne sürdü. 
Yeni müfredat çalışmasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Eğitim-İş Artvin Şube Başkanı Filiz Yılmaz, şunları söyledi:
“‘Türkiye Yüzyılı’ sloganıyla cumhuriyet alerjisini bir kez daha kanıtlayan anlayış, müfredat değişikliklerini de eğitimin bileşenleriyle paylaşmadan, büyük bir gizlilikle yürüttüğü ortaya çıktı. Anlaşılan, gözlemlerimiz ve aldığımız duyumlara göre içerisinde müfredatta ve öğretim programı ortak metninde cumhuriyet ve Atatürk karşıtlığı kendini göstereceğini bir kez daha göreceğiz.”
AKP’nin 22 yıllık iktidarı süresince her müfredat değişikliğini “sadeleştirme” kılıfında yaptığının da altını çizen Yılmaz, “Müfredat değişikliğiyle sadeleşmeyi çağdaş, bilimsel ve laik eğitimin son parçalarını da yok ederek yapacakları açık. Bu iktidarın derdi eğitimin tamamen dinselleştirilmesidir” dedi.

Editör: Editör Masası