Hopa’da balık fiyatları Hopa’da balık fiyatları


TIR yoğunluğuyla ilgili Trafik güvenliği ve şöforlerin konforuna öncelik verilerek, sorunları en aza indirmek için toplantı düzenlendi.
ilçe Kaymakamı Gürkan Üçüncü başkanlığında gerçekleştirilen toplantının detaylarına dair, Hopa Kaymakamlığı tarafından açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
Yapılan toplantıda;

  1. Sarp Kara Hudut Kapısını kullanarak yurtdışına çıkış yapacak olan TIR ve Kamyonlardan gümrüklü olanların tamamı; (Artvin istikametinden gelenler dahil) Rize istikametinden gelişte Arhavi ilçe girişinde bulunan 200 TIR kapasiteli TIR parkına girerek sıra numarası almak zorundadır. (Taşıdığı yüke göre öncelikli olan TIR ve Kamyonlar ile Özel faturalı/bedelsiz olanlar hariç)
  2. Gümrüksüz gelen TIR ve Kamyonlar ise (Artvin istikametinden gelenler dahil) Hopa Limanına girecek, burada gümrük işlemlerinin tamamlanmasını müteakip Hopa Limanı çıkışında sıra fişi alacaklardır. Hopa Limanı çıkışında verilen sıra fişi, Arhavi TIR parkında en son verilen sıra numarasını takip edecektir. Gümrük işlemi tamamlanarak Hopa Limanından çıkan TIR ve kamyonlar Hopa-Rize istikametinde ilerleyerek Sugören Mahallesindeki kavşaktan dönecek ve Akbank karşısındaki ışıklardan geriye doğru emniyet şeridinde sıra yaparak kendilerini Esenkıyı TIR parkına davet eden SMS (Mesaj) bekleyeceklerdir.
  3. Taşıdığı yüke göre öncelikli olan TIR ve Kamyonlar (Özel fatura ile yük taşıyan ve bedelsiz olanlar dahil) Arhavi TIR parkına girmeyecek, bu TIR.ların işlemleri KOPMUŞ TIR/Otobüs parkında yapılarak, kendi içlerinde oluşturulacak sıra ile Sarp gümrüğüne sevk edilecektir. Gümrükleme işlemi, Hopa Limanındaki gümrükte yapılan öncelikli TIR ve Kamyonlar Hopa Limanından çıktıktan sonra Hopa-Rize istikametinde ilerleyerek Sugören Mahallesindeki kavşaktan dönecek ve KOPMUŞ TIR/Otobüs parkına girerek buradaki sıralamaya dahil olacaktır.
  4. Arhavi, Esenkıyı ve Kopmuş TIR parklarına TIR alırken veya boşaltılırken doldur boşalt şeklinde değil, trafik güvenliğini aksatmadan kontrollü şekilde küçük gruplar halinde (15-20 TIR) TIR çıkışı yapılacak ve çıkış yapılan oranda parklara TIR alınacaktır.
  5. Arhavi TIR parkı dolduktan sonra parkın Fındıklı ilçesi istikametine doğru sıra oluşmaya başladığında oluşan sıranın yoğunluk oranına göre TIR çıkartılacak, çıkan TIR.lar Sugören Mahallesi Kavşağından Arhavi istikametine doğru emniyet şeridinde sıralanacak, Esenkıyı TIR parkına davet için SMS geldiğinde hareket edeceklerdir.
  6. Yurtdışına çıkış yapacak TIR ve Kamyonlar kendilerini Esenkıyı TIR parkına davet eden SMS. (MESAJ) gelmeden Akbank karşısında bulunan ışıkların ilerisine geçmeyecektir.
    Kararları alınmıştır.
    Hopa Kaymakamlığı