Hopa Cumhuriyet Meydanında toplanan bir gurup vatandaş, ilçede yürüyüş gerçekleştirdi.,

metin lokumcu anma (1)

‘Umutsuzluk yok direniş var’ pankartı açan vatandaşlar, sloganlar eşliğinde yürüyüşü tamamladı. Meydanda basın açıklaması yapan Halk Evleri Temsilcisi Kamil Ustabaş, Metin Lokumcu’nun direnişin sembolü olduğunu kaydetti.

Ustabaş yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Metin Lokumcu’nun dostları, yol arkadaşları 31 Mayıs 2011 tarihinde Karadeniz’de bir isyan yükseldi deresine suyuna çaydaki kotaya ve kontenjana hayır diyenler çayına sahip çıkanların isyanıydı. O günlerde bu memlekette iktidarda olanlar baskıyla zulümle bu ülkeyi yönetmeye çalışıyordu. Hopalılar kendi geleceklerine kendi onurlarına sahip çıkmak üzere bu faşist iktidar karşısında direnişe geçtiler. Bizler 31 Mayıs günü bu mücadele içerisinde Hopalıların dostu, Hopalıların yoldaşı ve Hopalıların öğretmeni Metin Lokumcuyu kaybettik. İki yıl sonra 2013’te yine Gezi’de bunlar üç beş ağaç için isyan çıkarıyor diyenlerin karşısında eşitlik, özgürlük ve bağımsızlık talebiyle yine baskının ve zulmün karşısında dimdik direndik. Gezide de genç yoldaşlarımızı, genç arkadaşlarımızı katlettiler. Türkiye tarihinde ne zamanki Türkiye halkları, Türkiye işçi sınıfı hakları için ayağa kalkar, ne zamanki talepleri için örgütlenmeye başlar. Dönemlerin iktidarı tarafından katledilmeye başlarlar.Ama şunu iyi bilin bu memlekette onlarca binlerce canımızı aldılar fakat eşitlik ve özgürlük yürüyüşümüzü durduramadılar. Hopa bu tarihin somut tanığıdır. Vural Hocamızı Adalet partisinin iktidarında Hopa parkında öldürürken Hopalıların sindirileceği düşünülüyordu. İhsan Hacımuratoğlu’na Trabzon’da pusu kuranlar, bunlar bir daha başını çıkaramaz diyordu. Mahir Çakırı Hopa sokaklarında kalleş bir pusuda öldürenler bu halkı susturacaklarını düşündüler.Fakat Anadolu topraklarında eşitlik isteyen özgürlük isteyenlerin sesini soluğunu asla kesemediler ve kesemeyecekler.

İlk Meclis Toplantısı İlk Meclis Toplantısı

metin lokumcu anma (2)

Bugün burada bizler sadece ve sadece 31 Mayısı ve Metin Lokumcuyu hatırlamak üzere toplanmadık. Bizler tarihsel olarak bize bırakılan Mahir Çayanların, İbrahim Kaypak kayaların, Deniz Gezmişlerin mücadelesini devam ettiğinin bu mücadelenin er ya da geç bu topraklar üzerinde çiçekleneceğinin inancıyla buradayız.

Hopalı dostlar asla umutsuzluk yok, yılgınlık yok bizim taleplerimiz, bizim mücadelemiz o sandıklara sığmaz bugüne kadarda sığmadı. Bizler eşitlik isteyen özgürlük isteyen, Halkların kardeşliği isteyen ve bunun için mahallede, okulda sokakta mücadele eden ve bu mücadelelerini en sonunda zaferle taçlandıracaklardır.

Yeryüzünde yaşayanlar ikiye ayrılır birileri zülüm edenler birileri katledenler ve hakkını hukukunu isteyenlerin üzerine tankıyla topuyla saldıranlar ve onların isimleri tarihin hiçbir noktasında anılmaz. Ve ikincileri var ve bu memlekete sahip çıkanlar yeryüzündeki toprağına, suyuna, insan haklarına ve insanların birlikte kardeşçe yaşama iradesine sahip çıkanlar var. Bu uğurda canlarını bedenlerini ve bu zulmün karşısında siper edenler var. O siper edenler tarihin o güzel sayfasında insanoğlunun tarihi devam ettikçe onların isimleri anılır ve onların cesareti ile onların bize bıraktığı onurla birlikte biz bu faşizm karşısında bu diktatörlük karşısında bu yoksullaştıran ve halkı ezen halkı yok sayan bu iktidar karşısında onlardan aldığımız cesaretle yürüyeceğiz, yürüyoruz şimdiden sonrada yürüyeceğiz.”

Eda BAŞAR ÖZKAN

Editör: Editör Masası