Artvin’de yaşayan bir grup genç Çoruh Park’taki çöpleri toplayarak çevre bilincini oluşturmayı hedefledi.

Kentte bir süredir tartışma konusu olan Çoruh Park’ın bakımsızlığına gençler duyarsız kalmadı. Sivil Arama Kurtarma Ekibi gönüllüleri bir araya gelerek bölgedeki çöpleri topladı.

19 kişilik ekip yaklaşık 3 saat süren çöp toplama etkinliğinde poşetlerce çöpü toplayıp çevreyi temizledi.

Acil Sivil Arama Kurtarma Ekibi Başkanı Ünal Sütçü, gazetecilere yaptığı açıklamada, çevre temizliğine duyarlılığı arttırma amacıyla bu etkinliği yaptıklarını aktardı.

Sadece acil durumlarda değil insana ve insanlığa dair olan her durum karşısında organize olup yardıma koştuklarını kaydeden Sütçü,  “Artvin Çoruh Üniversitesi karşındaki Çoruh Parkı Arama Kurtarma Ekibi olarak çevreyi daha duyarlı hale getirmek ve daha çok çevreyi temiz tutmak amaçlı gönüllü olarak bir etkinlik düzenledik. Yaklaşık 3 saat boyunca ve 19 kişilik ekibimiz ile birlikte Çoruh Parkın çöplerini toparlamaya çalıştık bir kamyon çöp toplamış olduk. Etkinliğimize katılan tüm gönüllü arkadaşlarıma teşekkür ederim.” dedi.

Gönüllü çevreci Şahide Aslan da, “Artvin Çoruh Üniversitesi Şavşat Meslek Yüksekokulunda öğrenim görüyorum. Yapılan Çoruh Park temizliği için gönüllü olarak görevlendirilmiş ve aynı zamanda Sivil Arama Kurtarma Ekibi’nin üyesi olarak yapmış olduğumuz etkinlikte insanlara ve öğrencilere örnek olmak, çevreyi temiz tutmak ve insanları bilinçlendirmek amaçlı yaptığımız bu etkinlikte çöpleri topladık. Fakat bunun yetersiz olduğunu düşünüyorum devamının gelmesi için çalışmalarımız devam edecek.” diye konuştu.

çöp toplama ka18 (2)

Artvin kış lastiği uygulamasına hazır Artvin kış lastiği uygulamasına hazır

Çöp toplama etkinliğine katılan gönüllü Onur Ekin ise yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bu dünya hepimizin. Çevreyi kirleterek dünyamıza ne kadar zarar verdiğimizin farkındalığını oluşturmamız gerekiyor. Bu çöpleri yaban hayatında yaşayan hayvanlar değil bizzat biz insanlar atıyoruz. Artvin’de sosyal alanların az olması bizi yeterince kısıtlıyorken bizler elimizde olan kısmi yerleri de kirletirsek bize ne kalır? Bu noktada insanların üzerine ekstra bir görev düşmüyor aslında. Herkes kendi çöpünü çöp kutularına atarsa temiz bir çevrenin keyfini hep birlikte yaşarız. Bizler temizliği dünyaya öğretmiş bir toplumken şimdi dünya ülkelerine gittiğimizde tek bir çöp dahi bulamazken bizim ülkemizde bu manzaraları görmek çok çok üzücü. Yetkililer çöp kutularını da yeterli ölçüde koyarsa, vatandaş da o çöpün doğaya değil de o kutuya atılacağını bilirse bizler burada çöp toplamaya değil birlikte sosyalleşmeye geliriz.”

Haber: Emine OCAKÇI