Adem Cengiz 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutladığı mesajında “Cumhuriyetimizin 100. yılına kavuşmanın sevinç ve gururunu yaşıyoruz” dedi.

 Cengiz mesajında şu ifadelere yer verdi: “Cumhuriyetin en büyük özelliği, Türk halkını ulus olma bilincine kavuşturması ve ferdi yurttaş konumuna yükseltmesidir. Milletimiz, Cumhuriyetle birlikte milli bir devletin, onurlu, bağımsızca düşünebilen ve eşit haklara sahip olan yurttaşları haline gelmiş ve devletin tek ve gerçek sahibi olmuştur. Zira Cumhuriyet bize millet olma ve dünya milletlerinin onurlu bir üyesi ve elemanı olma bilincini kazandırmış yüce bir değerdir.

Kıymetli öğretmen arkadaşlarım, sizlere düşen, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün gösterdiği çağdaş uygarlık yolunda hızla, emin adımlarla ve kararlılıkla ilerlemektir. Atatürk'ün bize bıraktığı ve en büyük eserimdir dediği bu mirası bilimsel ve akılcı yoldan ayrılmadan tam hakkıyla koruyabilecek ve öğrencileri bu çerçevede yetiştirecek en büyük güç sizsiniz.

Okul servis araçları denetlendi Okul servis araçları denetlendi

Ve sevgili öğrenciler, sizlere düşen en büyük ödev ise üreten , araştıran ,sorgulayan , vatanını ve milletini seven ve değerlerine bağlı bireyler olarak yetişmeniz olacaktır. İleride mesleğiniz ne olursa olsun , ülkenize Cumhuriyet'e ve bu eşsiz millete asla sadakatsizlik içerisinde olmayın.

cengiz kutlama ek29

Sözlerime usta şair merhum Can Yücel'in şu dizeleriyle son vermek istiyorum.

Gölköy adında bir yer varmış Gelibolu'da Televizyonda gösterdiler geçen gün. Gelenek edinmiş köy halkı, "Ben kendimi bildim bileli bu böyledir" diyor muhtar: 29 Ekim'de toptan sünnet ederlermiş çocuklarını... Derken ekranda entarili bir çocuk belirdi. Kirvesi tutmuş kolundan. Yatırdılar bir kamp yatağına. Ardından sünnetçi olacak zat boy gösterdi. Elinde bıçağıyla, Çocuk kaldırdı başını, bağırdı: "Yaşasın Cumhuriyet" diye. Bunun üzerine de ekran karardı.

Korkarım bu, sadece Gölköylülerin değil, herkesin Sadece küçüklerin değil, büyüklerimizin de düştüğü bir tarihsel yanılgı , Çünkü sünnet değil, farzdır Cumhuriyet...

Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetin Kuruluşunun 100. yıl dönümünü en içten dileklerimle kutlar, Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere canlarını bu vatan uğrunda feda eden şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi minnet ve şükranla anarım.”

Kemalpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü