Artvin Öğretmenevi  Eğitim Salonunda gerçekleşen eğitim Dr. Ahmet Fidan eşliğinde gerçekleşti. Düzenlenen programda Kategorik Sistematik Açıdan Yayıncılık hakkında bilgi veren Dr. Ahmet Fidan, Yayın tekniği bakımından yayıncılık türleri, İçerik türü bakımından yayıncılık türleri, yayın erişimi bakımından yayıncılık türleri, kapalı sistem yayıncılık, ödünçleşme sistem yayıncılık ve kirala usülü yayıncılık türleri olduğunu aktararak katılımcılara bilgi verdi.  

sertifiika ka25 (2)

Popüler yayıncılığına değinen Fidan, popüler yayıncılık özelliklerinden şu sözlerle bahsetti  “Temel para kazanmak veya ün kazanmak, yayın etik ilkelerine uymak zorundadır , haber kaynağı açıklamak zorunda değildir, kişisel ve kurumsal bakımdan sosyal sorumluluk duygusuyla yürütülür” dedi.

Yayın kapsamı ve ağları noktasında yayın içerik türü bakımından bilimsel dergiler olarak beşe ayrıldığını dile getiren Fidan “Disiplinler Bilimsel Dergiler, Multidisipliner bilimsel dergiler, krosdisipliner( çapraz disiplinli), ınterdisipliner (birlikte) bilimsel dergiler, ve transdisipliner (disiplin ötesi) dergilerdir. Dergi adı ve teması disiplinlerin üzerindedir. Tema disiplinlerden daha aşkındır. Disiplinlerden biri diğer ikisinden ya da diğer ikisi birinden daha baskın olabilmektedir” diye konuştu.

ssertifikaa ka25 (1)

10.00’da başlayan eğitimin birinci oturumundan sonra ikinci oturum başlayarak “Google Ne İster?” konusunda eğitimler devam etti.

THK’nın model uçak kursuna öğrencilerden ilgi THK’nın model uçak kursuna öğrencilerden ilgi

Fidan, İnternet haberciliğinde  Google site haritası olması gerektiğini söyleyerek şu sözleri dile getirdi  “ Google gözü kulağı eli ayağı, site haritalarıdır. Haritalarınız düzgün olmak zorundadır.  Her sayfada mümkün olduğunca sosyal medya paylaşım butonları olmalıdır. Mobil uyumluluk modu kayıtsız şartsız kontrol edilecek. Url oluştururken SEO ile iyi geçinecek başlıklar kullanılacak.  Meta başlıklarınız uzun olmasın. 160 karakter, meta anahtarı, 80-90karakter başlık için kullanınız. Anahtar kelimeler mutlaka kullanılmalıdır. İşletmenizi Google My Busines’e kaydolun ve bu kaydı akredite edin. Dönüşleri ve yorumları takibe alınız” diye konuştu.

Eğitimin bitmesinin ardından katılımcılara Dr. Ahmet Fidan ve AFGAD Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Kars tarafından taktim edildi.

Haber: Eda BAŞAR ÖZKAN

ssertifikaa ka25 (3)

sertifiika ka25 (1)

Editör: EDA BAŞAR ÖZKAN