Cumhuriyet meydanında bir araya gelen Tüm Emeklilerin Sendikası üyeleri, depremde hayatını kaybeden vatandaşları anmak için ve depreme dayanıksız bina yapan rantçı sistemi protesto etmek için yürüyüş yaptı.

Öğrenciler Ankara’ya yolcu edildi Öğrenciler Ankara’ya yolcu edildi

Tüm Emeklilerin Sendikası Hopa Şube Başkanı Saim Aydın yaptığı basın açıklamasında, “Bilim ve teknolojinin ilerlediği böyle bir çağda, Böylesi ölümleri ‘kader’ olarak nitelendirmek, bilimi reddetmek, halkı yanıltmak, yaptığınız yanlış tercihlerin üstünü örtmeye çalışmaktır. Depreme dayanıklı binalar için, zemin etütlerini yapacaksın, doğayı tahrip etmeyeceksin, yerleşim alanı olarak uygun alanları seçeceksin işte o zaman ölümler kader olmayacak.” dedi.

Depremlerin ardından tüm Türkiye’nin tek yürek olarak depremzedeler için seferber olmasının ümit yeşerttiğini ifade eden Aydın, “Halkımız, dayanışmanın, gönüllü olmanın en güzel örneğini bir kez daha yaşatmış, yaşatmaya devam etmektedir. Bilindiği gibi; ülkemiz deprem kuşağındadır. Üstelik ülkemizde bunu ilk defa yaşamadık. Sözde tedbirli ve hazırlıklı olmamız gerekiyordu. Aslında depremler, bir muamma da değildir. Konunun uzmanı bilim insanları neredeyse adres göstermekte ve şiddetini de belirtmektedir. Yani bilinmeyen bir şey değildir. Peki depremler için önlem almak mümkün müdür? Tabi ki mümkündür! Eğer bilimsel davranırsanız, bilim ile yaşarsanız, bütçenizde en yüksek payı halkın yaşamı için harcarsanız bu mümkün” diye konuştu.

“Ülkemizde çok sık büyük depremler yaşanmasına karşın, devlet kurumları sanki hiç deprem olmayacakmış gibi davranmaktadır.” diyen Aydın, açıklamasında şunları kaydetti: “AFAD neden tek elden Yönetilmektedir? Neden bütçede, en düşük pay ayrılmaktadır? Yıllardır deprem vergilerini toplayan devlet, neden yurttaşa ibran göndermektedir?Deprem vergilerimiz nerededir? Her yaşanan doğa felaketlerinin ardından neden kaos yaşamaktayız? Şimdi buradan haykırıyoruz! Yaşananlar kader değildir. Bu ecelsiz ölümler nasıl ki Japonya’da, Şili’de can almıyorsa bizde de almamalıdır. Kaderimiz enkaz altında kalmak değildir.Yapılması gereken yerleşim yerleri, zemin, imar ve bina dayanıklılığı gibi işler bilimsel kurumların denetimine bırakılmalıdır. İmar affı – imar barışı gibi ne olduğu belli olmayan ve binlerce insanın yaşamına mal olan uygulamalar kesinlikle kaldırılmalıdır. Binalar, kurallara ve standartlara uygun yapılması sağlanmalıdır.Devlette görev alan sorumlular, kesinlikle atandıkları görevlerin uzmanı olmalı, sadakat yerine liyakat tercih edilmelidir. Sorumluluğu olanlar hesap vermeli ve derhal istifa etmelidir.”

Öte yandan Aydın, depremin ilk gününden itibaren arama kurtarma çalışmalarına katılan ve canlar kurtaran HOPAK ekibine de teşekkür etti.

7922a1ac-ae17-4510-be61-a292cd1f8cfa-1