Tüm Emekliler Sendikası Hopa Şube Başkanı Saim Aydın ve sendika üyesi emekliler Hopa Meydanında stant açarak imza kampanyası başlattı.

hopa sendika ey21 (2)

Emekli maaşlarının enflasyon ve zamlar karşısında eridiğini söyleyen emekliler, meydana “zamlar ağır geldi taşıyamıyoruz” yazılı sepet koyarak durumu protesto etti.

Konu ile ilgili basın açıklaması yapan Tüm Emekliler Sendikası Başkanı Saim Aydın, “28 Mayıs 1 Eylül arası çaya yüzde 50, akar yakıta yüzde 30'u aşan zamlar yapıldı. Piyasa fiyatlarına yetişmek olası değil. Ekmek yer yer yüzde 25 ile yüzde 50 arasında zamlandı. Eve ekmek götürmek bile emeklileri zorlar oldu. Eti unuttuk. Sebze ve meyve almak tarım ülkesinde imkansızlaştı. Dövizin ise freni patlamış. Dün alınan bir tüketim ürününün etiketi bugün değiştiriliyor. 15Temmuz itibarıyla, ne zaman ve nereden çıktığı belli olmayan KÖK MAAŞ üzerinden yapılan yüzde 25’lik zam, bugüne kadar iğneden ipliğe yapılan zamlar la eridi gitti. Elimizde sihirli değnek yok,  Bir bardak çayın 5 TL ila 15 TL olduğu, bir simit’ in 10 TL’den satıldığı günümüz Türkiye’sinde Emekliler nasıl bir beceri sergileyecekler ki yaşayabilsinler. Emeklilerin haline üzüldüklerini söyleyenler iyileştirme zamlarını maalesef seçim arifesine bırakmış durumda. İktidar, Emeklilerin ve Emekçilerin alım gücümüzün düşmesini görmezden geliyor...  Sadece son 4 ayda alım gücümüz yüzde 50 oranından fazla azaldı. Bizim hesabımıza göre ilk 6 aylık dönemde maaşlarımız yüzde 70 in üzerinde eriyecek… En büyük paramız 200,0 TL Bir kilo peynir alamıyoruz. Geçmiş yıllarda Fakirlerin sofrasını süsleyen soğan ekmek lüksümüz olmaya başladı. Zaten dayanıklı tüketim ürünlerinin yanına yaklaşılamıyor.” dedi.

hopa sendika ey21 (4)

“İktidar ise sadaka toplumu yaratmaya çalışıyor. Bizler onurlu vatandaşlarız. Sadaka toplumu olmayı ret ediyoruz.” diyen Aydın, “Kurtarıcı diye ekonominin başına monte ettikleriniz, daha ilk icraatlarında emeklinin, emekçinin, dul ve yetimin, yani yoksulun yanında değil, bir avuç sermayenin, uluslararası finans kuruluşlarının yanında olduğunu göstermişlerdir. Devletin bütçesi vatandaşın sırtına yüklenen vergilerle doldurulacaksa, zamlarla ve emeklilere vereceğiniz düşük maaşlarla kapatılacaksa, Yurt dışından ısrarla getirdiğiniz bu insanlara ödenen yüksek maaş bizim cebimizden çıkacaktıysa onlara be gerek vardı. Seçim vaatlerinin sadece oy devşirmek için yapıldığını biz biliyorduk, lakin bu vaatlere kananların göz kapaklarının çapaklarını silmiş olmalarını umuyoruz. Emin olunuz ki, hamasi nutuklarla, devşirme oylarla iktidarınızı sürdüremezsiniz. Bir nebze de olsun vicdanınız varsa bizi dinleyin ve taleplerimizi karşılayın. Emeklinin, emekçinin, dul ve yetimin, yoksulun insanca yaşayacağı maaş zamlarını uygulayın. Bugün emeklilerin büyük çoğunluğu açlık sınırının altında maaş alıyor. Bu durumdan utanılmalıdır.” ifadelerini kullandı.

hopa sendika ey21 (1)

Başkan Kolçak’tan taraftara çağrı Başkan Kolçak’tan taraftara çağrı

Emeklilere seslenen Aydın, “Maaşlarımızı insanca yaşanacak bir düzeye çekmenin yolu birleşmek ve sendikamızın çatısı altında örgütlenmekten başka çaremiz kalmamıştır.  Haklarımız için; barışçıl ve demokratik eylemliklerimizle isteklerimizi iktidar ve kamuoyunun gündemine taşımaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Aydın konuşmasında şunları da söyledi:

“TÜİK'e sesleniyoruz: Elinizi cebimizden çekin.  İktidara sesleniyoruz: Emekli aç. Duyun sesimizi ve derhal maaşlarımızı insanca yaşanacak düzeye getirin. Sendikamıza dokunmayın iki de bir kapatmak için dava açmayın.”

Haber: Eda BAŞAR ÖZKAN