İstiklal Marşı’nın kabul edilmesinin Türk Milleti’nin bağımsızlığa ve kutsal değerlerine olan inancını destanlaştırdığını ifade eden Yaylacı “ İstiklal Marşı’mızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ‘Milli Marş’ olarak kabul edilmesinin 102. yıl dönümünü büyük bir gururla kutluyoruz.

Her kelimesinde inanç, her dizesinde iman, her kıtasında cesaret ve kararlılık olan İstiklal Marşımız; karanlık ufkun ardından doğacak şafağı müjdelemiş, bu çerçevede bağımsızlık özlemini ateşlemiştir.

Mehmet Akif’in, vatan toprakları işgal altındayken kaleme aldığı İstiklal Marşı; aziz milletimizin milli mücadele ruhunu, Türk Milleti’nin vatan sevgisini, bağımsızlığa olan tutkusunu en güzel bir biçimde yansıtmaktadır. İstiklal Marşı, aziz milletimizin ortak duygusu ve vatan davamızın onur belgesidir. Milli Marşımız, tarihten silinmek istenen bir milletin hangi değerlere sarılarak İstiklal mücadelesini kazandığını anlatan tarihi bir vesikadır. Milletimizi meydana getiren bütün fertler olarak, bize armağan edilen bu eşsiz mısralardaki kardeşlik, birlik ve beraberlik ruhunu, bu duygu birliğini ilelebet muhafaza etmeliyiz.

07101049_d6f4c09c-3a8a-43ff-aaff-0c1d3e32a2d5

Partisinin genel merkezine rest çekti Partisinin genel merkezine rest çekti

Millî mücadelenin umudunu, azmini, kararlılığını, inancını yüreklerden mısralara taşıyan, her eserinde İstiklal mücadelesinin, bağımsızlığın, kurtuluşun ve millet sevdasının önemine değinen İstiklal Marşı’mızın şairi Akif’i ve onun yüksek ideallerini, aziz hatırasını bugün bir kez daha minnetle yâd ediyoruz.

Bu vesileyle Mehmet Akif Ersoy'un, “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırtmasın.” duasına yürekten iştirak ederek, 12 Mart İstiklal Marşımızın Kabulü ’nün 102. Yıl dönümü vesilesi ile bizlere bu güzel vatanı emanet eden Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, aziz silah arkadaşlarını, vatan şairi Mehmet Akif Ersoy’u, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla yad ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

Editör: Haber Masası